Hirdetés

Az újrajátszhatóság kérdése egy társasjáték esetében

| 2023. 10. 25. | 19:29:00
XXX
Az újrajátszhatóság kérdése egy társasjáték esetében
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nincs is jobb dolog a társasozásnál! Amikor esténként összeül a család vagy átjönnek a barátok, hamar előkerülnek a kedvenc társasjátékok is. Igen ám, de mi van akkor, ha már unjuk, hogy mindig ugyanazzal játszunk?

Nos, ezért érdemes olyan termékeket beszerezni, például a Compaya társasjátékbolt kínálatából, amelyek többször is játszhatóak anélkül, hogy megunnánk őket. Ilyen például a legendás Carcassonne is!

Egy társasjáték, amelynek a neve is legendás

A gyártók is hamar felismerték, hogy termékük csak akkor lesz keresett, ha nemcsak egyféleképpen lehet vele játszani, hanem minden új parti új izgalmat hoz. Egy társasjáték esetében tehát nagyon fontos az újrajátszhatóság, amelyet a legtöbben azzal intéznek el, hogy úgyis minden a szerencsés lapjáráson vagy a dobókocka által dobott számon múlik, így nem lesz minden kör ugyanolyan.

Vannak azonban olyan játéktervezők, akik ennél jóval többet nyújtanak, és a játékszabályok megalkotása során figyelnek arra is, hogy minden egyes társasozás egyedi legyen. Tipikusan jó példa erre a Klaus-Jürgen Wrede által tervezett Carcassonne társasjáték, amely 2000-ben jelent meg, de még ma is nagyon népszerű.

A Carcassonne a legendás társasok közé tartozik, talán nincs is olyan ember, aki még ne hallott volna róla. Egy viszonylag gyorsan lejátszható játékról van szó, amelynek a szabályai is végtelenül egyszerűek, így már 8 éves kortól kezdve bátran ajánlható bárkinek.

A Carcassonne egy francia városról kapta a nevét, ahol a 12. században egy gyönyörű vár épült, itt szálltak szembe a katár eretnekek az egyház képviselőivel. Ezt a várat, a középkori város minden részletét kell felépíteni a játék során. Ez pedig igazán izgalmas feladat!

Carcassonne kiegészítők is kaphatók

A Carcassonne társas hamar meghódította a játékkedvelőket, 2001-ben el is nyerte az Év társasjátéka díjat. Bár első ránézésre egy olyan játéknak tűnik, ahol a szerencsés laphúzás számít, azonban jobban belemerülve a partiba, kiderül, hogy a taktikán sokkal több múlik.

Figyelni kell arra, mikor melyik lapkát hova helyezzük le, kinek hol van már bábuja, és okosan kell megtervezni, mit építünk. Nem mindegy, mennyi pontot szerzünk a játék végén.

A játékélményt növeli, hogy ma már számtalan Carcassonne kiegészítő is kapható, többek között a Compaya oldalán is. A gyártó sorra adja ki az új térképeket, amelyekkel bővíthető a terület. De vannak új lapkák is, amelyeket a meglévők közé kell keverni, ezzel is megbolondíthatjuk, izgalmasabbá tehetjük kicsit a már ismert játékot.

Miért érdemes a Carcassonne-t választani?

Ahogy már említettük, ez a stratégiai társasjáték egyedülálló a maga nemében, hiszen egyáltalán nem bonyolultak a szabályai, hamar megtanulható, hogy mi hány pontot ér, mit hova lehet tenni a játéktérben. 30-45 perces játékidejével ideális lehet a téli hétköznapi estéken is.

De ami miatt sokan szeretik, az a Carcassonne magával ragadó története, a középkori városból áradó misztikum és a számtalan kiegészítő, amelynek következtében sosincs két egyforma parti.

Hirdetés
Hirdetés