szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fehér Ház szerint nem igaz, amiről Assange beszél.

Julian Assange azt állítja, Donald Trump elnöki kegyelmet kínált fel neki, ha kijelenti, Oroszországnak nem volt köze a Demokrata Párt e-mailjeinek kiszivárogtatásához az előző amerikai elnökválasztás előtt – írja a Guardian.

Minderről Assange ügyvédje, Edward Fitzgerald beszélt egy londoni bíróság előtt, a Wikileaks-alapító amerikai kiadatási ügyében indított per előkészítő ülésén. Az ügyvéd szerint 2017 augusztusában kereste fel Assange-ot Dana Rohrabacher volt amerikai republikánus kongresszusi képviselő Ecuador londoni követségén, és ott beszélt Trump ajánlatáról. Fitzgerald azt állította, hogy erről bizonyítékok is vannak, a bíró, Vanessa Baraitser azt mondta, hogy a bizonyítékok elfogadhatóak.

Rohrabacher a blogján tagadta, hogy Trumppal beszélt volna Assange-ről, illetve hogy az elnök kérésére járt volna el. Azt írta, magánakció volt a látogatása, és csak annyit ajánlott Assange-nek, ha információkat és bizonyítékokat ad arról, ki szivárogtatta ki a demokraták e-mailjeit, akkor közbenjár az elnöknél.

A Fehér Ház hazugságnak nevezte az egész ügyet, Stephanie Grisham szóvivő szerint Trump alig ismeri Rohrabachert, és soha nem beszélt vele Assange-ről.

Julian Assange hét éven át élt Londonban Ecuador nagykövetségén, ahova a brit igazságszolgáltatás elől menekült, hogy ne adhassák ki Svédországnak, ahol egy zaklatási ügy miatt körözték, illetve az Egyesült Államoknak, ahol titkos adatok törvénytelen megszerzésével és államtitoksértéssel vádolják. A svéd nyomozást tavaly novemberben lezárták, de az Egyesült Államoknak még kiadhatják, jelenleg is folyamatban van az erről szóló per egy londoni bíróságon. Amerikában akár 175 év börtönre is ítélhetik.

A Wikileaks alapítóját azt követően vették őrizetbe a brit hatóságok április 11-én, hogy Ecuador végül megvonta tőle a menedéket. Ezek után 50 hét letöltendő szabadságvesztésre ítélték, mert nem jelent meg a bíróságon.