Megszavazták: jogállamisághoz köthetik az EU-s pénzeket
1024px-European_Parliament_Strasbourg_Hemicycle_-_Diliff.jpg

Megszavazták: jogállamisághoz köthetik az EU-s pénzeket

  • MTI
  • 2019. január 17.

Külpol

2020 után csak az ország kapna uniós támogatást, ahol betartják a jogállami normákat.

Csütörtökön az Európai Parlament (EP) megszavazta azt a tervezetet, ami jogállamisági feltételekhez is kötné az Európai Unió tagállamainak megítélt támogatások kifizetését a 2021-2027 közötti költségvetési ciklusban. A tervezetet jelentős arányban, 397:158 arányban fogadták el.

A mechanizmus keretében felfüggeszthetnék, csökkenthetnék a jogállamisági elveket súlyosan megsértő, vagy például az uniós pénzeket érintő csalások és korrupció, illetve az adócsalások ellen nem elég hatékonyan fellépő országoknak szánt EU-s forrásokat, a hiányosságok jellegével és súlyosságával arányos módon.

Ilyen határozatra a tervek szerint az Európai Bizottság tehetne javaslatot, egy független szakértői testülettel való egyeztetést követően. Elfogadásáról pedig a két társjogalkotó szerv, az Európai Parlament és a tagállamok kormányait tömörítő tanács döntene.

Az aggályosnak tartott kérdések orvoslását követően a két intézmény feloldhatná a zárolt uniós pénzeket.

Éves jelentésben értékelné az EU-tagok helyzetét az említett szakértői testület, amelybe minden tagország parlamentje egy szakembert delegálna, az EP pedig ötöt. A kérdésben még a tagállami kormányok tanácsának is ki kell alakítania az álláspontját, utána kezdődhetnek majd meg az intézményközi tárgyalások.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?