Nem a szél fújta el – Kemény Dénes nemcsak megszerezte, meg is tartotta

BALLAI ATTILABALLAI ATTILA
Vágólapra másolva!
2018.11.13. 10:24
null
Az Athénba vezető út egyik legfontosabb pillanata: újra világbajnok a magyar válogatott
Kemény Dénes nem kedveli a címvédés kifejezést; amondó, amit egyszer már megnyertünk, azt nem kell megvédeni, elvehetetlenül ott van a vitrinben. No és persze az örökkévalóságban. Mint férfi vízilabda-válogatottunk sydneyi aranyérme. Amely mellé 2004-ben az athéni játékokról odakerült a második is. És „Deni” azért különösebben nem bánta, ha úgy méltatták: a magyar pólóhistóriában Rajki Béla után ő a második szövetségi kapitány, aki az olimpiai aranyat nemcsak megszerezte, hanem meg is tartotta.

Kemény a fóbia kitételt még kevésbé szívelte. Mondhatni, fóbiája volt a „szerbfóbia” szerkezettől. Ám a 2001. júniusi, hazai Eb csoportkörében elszenvedett 5–8, majd bő egy hónappal később a fukuokai vb középdöntőjében kialakult 7–8 azt mutatta, hogy a délszlávok döbbenetes érzelmi töltettel zuhannak vízbe a mieink ellen, bekkjeik mintha a hajdani „Ne csak őrizd, gyűlöld is!” ávós jelszó szellemében sanyargatnák gólzsákjainkat.

2002 nyarán aztán fellázadtak az „elítéltek”. A budapesti Unicum-kupán 7–5-je után az augusztusi belgrádi világkupán három napon belül kétszer intézték el fiaink 9–7-re és 7–5-re a házigazdát a Tasmajdan uszoda négyezer üvöltő nézője előtt. Elnézést, hogy ismét a saját példámmal hozakodom elő, de ép ésszel nemigen reméltem, hogy saját barlangjában kétszer terítjük le az oroszlánt, ezért a második meccsről, történetesen az elődöntőről hazajöttem egy barátom lagzijára. Furdalt a lelkiismeret, ezért megfogadtam, ha ismét nyerünk, az ünnepi asztal mellől indulok is vissza a másnapi fináléra. Így a 7–5-ös diadal hallatán „lakodalmi lendülettel” szálltam fel hajnalban a belgrádi vonatra. Természetesen rögvest elaludtam, és amikor órák múlva felriadtam, az ablakból kibámulva az első felirat, amely a szemembe ötlött, ez volt: Indija. Riadtan kutattam emlékeimben, hogyan és hova vethetett a sors, de rájöttem, ez a szerémségi kisváros Újvidék és Belgrád között. Tehát jó irányba haladtam, miként csapatunk is. Mert bár a döntőben 10–9-re kikaptunk az oroszoktól, ez kis túlzással senkit sem érdekelt, addigra ugyanis általánossá vált a vélekedés: a magyar–jugoszláv párharc győztese a világ legjobbja.

Így ünnepeltek a világbajnokok
Így ünnepeltek a világbajnokok

Ezt 2003 igazolta is. A június, kranji kontinenstornát az immár Szerbia-Montenegró nevet viselő alakulat nyerte, együttesünket még az előcsatározások során, hosszabbításban, aranygóllal 7–6-ra legyűrve. Benedekék a bronzmeccsen „bal kézzel”, 12–6-ra elkalapálták az oroszokat, aztán a budapesti Unicum-kupával „összefolyó” világligában 11–7-re a szerb-montenegróiakat is. (A név egyeseknek annyira új volt, hogy egy tekintélyes magyar sportvezető makacsul a Szerbia és Montgomery verziót használta.)

Győzelem
Győzelem

A júliusi barcelonai világbajnokságon elmaradt a nagy találkozás, az olaszok az elődöntőben eltakarították a déli szomszédokat. Ettől még nem hullott a magyar válogatott ölébe az 1973 utáni második vb-arany: a görögök elleni elődöntőben és az olaszok elleni döntőben is hosszabbításban alakult ki a 9–8, illetve a 11–9. Az utóbbi meccsen – a Palau San Jordi 10 800 nézője, minden idők legnagyobb vb-közönsége előtt – Vári már a 15. percben kipontozódott, majd követte őt Varga Tamás, Steinmetz Barna és Fodor is. A kapitányban talán ekkor rögzült, hogy egész jól lehet pólózni klasszikus állóbekk nélkül is, ám valószínűleg nem azonnal, mert a ruhástul vízbe rántott sikeredző láthatóan az életéért küzdött. Nagy nehezen partra vetődve hanyatt dobta magát a medence partján, mintha a fedett uszodában is az égboltot bámulná, majd miután visszatért belé a szusz, valósággal lelkendezett: „Csak a vb-cím hiányzott eddig a gyűjteményünkből, ezzel még tartoztunk a szurkolóinknak. Például annak a legalább ezer embernek, aki Barcelonába is eljött miattunk, mert jobban bízott bennünk, mint talán mi magunkban. Mert felkészülhettünk bárhogy, két rossz lövés elronthatta volna az egészet, hiszen csak-csak emberből vagyunk.” Ennek ékes bizonyítékaként Madaras Norbert, a finálé 23 éves, háromgólos hőse nem győzött hitetlenkedni: „Ez életem legszebb napja, de még nem igazán sikerült feldolgoznom.”

Aztán még szebb napok jöttek. A 2002-es belgrádi világkupa után a 2004-es olimpián is kétszer verték meg pólósaink a szerbeket, az első és az utolsó játéknapon, mindkétszer 3–0-s utolsó negyeddel. Pedig az ellenfél nyilvánvalóan minimum fizikai megfélemlítésre vagy akár megsemmisítésre tört, hiszen a nyitó csoportmeccsen Csirics tisztán víz felett, nagy ívben kivezetett pofont kent le Szécsinek, Molnárt pedig precíz térdrúgással találták orron. Mivel az uszoda kivetítője mindkét bűntényt visszalassította, egyre balkánibbá feszült a hangulat. A 3–4-ről kibrusztolt 6–4-es győzelemről Kemény higgadtan csak annyit mondott, „Most inkább a karakterünkkel nyertünk, nem a tudásunkkal”, Kiss Gergő kicsit érdesebb stílusban jegyezte meg: „Ezt a Sapics gyereket még meg kell dolgoznom majd.” A világ egyik legerősebb és leggólveszélyesebb játékosára célzott, aki kereken két hét múlva a döntőben meg is kapta a magáét. Igaz, mástól, máshogyan, őrületes módon.

A vízilabda athéni rangját mutatta, hogy a program összeállításakor közvetlenül a záró szám, a férfi maratoni elé helyezték a férfifinálét. Az előbbi a múlt dicsőségét volt hivatva szolgálni, míg az utóbbi a jelenét lett volna, a szervezők hazai elsőséggel kalkuláltak. Csakhogy a szerbek rosszul viselik, ha áldozatként számolnak velük, ezért az elődöntőben darabokra szedték szét a görögöket (7–3). Pedig nem ellenük, hanem kizárólag a mieink ellen készültek; Sydneyért akartak visszavágni, nem csupán nemzeti, hanem személyes okokból is, ugyanis a magyarok kilenc, a szerbek nyolc olyan pólóst vonultattak fel, aki részese volt a négy évvel azelőtti ütközetnek.

Athéni utasítások
Athéni utasítások

Athénra Szécsi kezdőkapussá vált, és kezdetben tényleg úgy védett, mint egy kezdő kapus, két és fél perc elteltével 3–0 lett, nem ide. Majd 3–3-ról a harmadik negyed végére 7–5, megint oda. A lelátón és a sajtótribünön is tetőzött a délszláv folklór, a mellettem viháncoló kollégának közepes határozottsággal jegyeztem meg: még nincs ám vége. Sokkal fontosabb, hogy Kásás is így gondolta, mert előbb egy csellel Sefiket ráugrasztotta a bal kapufára, majd büntetőből is betalált, 7–7-re egyenlített. Kiss Gergő vágta be a nyolcadikat, és az utolsó szerb akciónál jött el az egyetemes pólóhistória legmisztikusabb pillanata.

2004, Athén - a második Kemény-ugrás a medencébe
2004, Athén - a második Kemény-ugrás a medencébe

A szerbek 16 másodperccel a duda előtt emberelőnybe kerültek, labdajáratás után Sapics ziccerben emelkedett lövésre, amikor sípszó harsant, mire ő értetlenkedve nézett ki a bíróra. Amaz jelezte, ő ugyan nem fújt, nem is volt miért, de a mozdulat megtört, a félkényszerből elengedett löketet Szécsi bravúrral a léc fölé tolta.

Azért természetesen nem a vonat fütyült, hanem a lelátó egy – akkor még – névtelen alakja akasztotta meg a valószínű egyenlítést. Akit odaát elátkoztak, mi viszont elismeréssel adóztunk a fair play díjra nyilván nem pályázó ismeretlennek, hogy képes volt kivárni a valóban döntő pillanatot. Mint utóbb kiderült, ehhez szakmai felkészültsége is hozzásegítette: Szilágyi Péter, Madaras Norbert első egri edzője, későbbi magyar női szövetségi kapitány fújta el végleg a szerb reményeket.

Magyarország megvédte (bocs, „Deni”) olimpiai bajnoki címét, Fodor Rajmund azon mód történelmi távlatba helyezte a döntőt, mondván: „Ami most történt, arra száz év múlva is emlékezni fognak.” Kiss Gergő más nézőpontból közelítve üvöltötte: „Most nem szakmázunk. Magyar vagyok, apa vagyok, fiú vagyok, boldog vagyok.” Dejan Szavics, a jelenlegi szerb szövetségi kapitány viszont a jelek szerint azt sem tudta, fiú-e vagy lány; amíg élek, nem felejtem el a halálra vált tekintetét, amint azt rebegi: „Ezt nem hiszem el. Sohasem voltunk és nem is leszünk ilyen közel ahhoz, hogy legyőzzük a magyarokat.”

Úgy bizony. Pekingben, 2008-ban aztán Szavics megszerezte harmadik olimpiai érmét, egy ezüst mellé a második bronzot – a mi harmadik aranyunkról legközelebb mesélünk.

(A következő részben: Athéntól Pekingig)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik