Kezdésnek grúziai izzasztós Barcelonában – magyar győzelemmel

ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona), RUSZNÁK GYÖRGY (Budapest)ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona), RUSZNÁK GYÖRGY (Budapest)
Vágólapra másolva!
2018.07.16. 15:17
null
Jansik Dávid (7) küzd grúz ellenfelével (Fotó: Kovács Anikó)
Megkezdte a szereplését Barcelonában, a vízilabda Európa-bajnokságon a férfiak csapata is. Az A-csoport legkönnyebbnek tűnő ellenfele, Grúzia alaposan megnehezítette a csapat dolgát, de az utolsó negyed jó játékával hétgólos győzelmet arattunk.

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BARCELONA
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 12–5 (3–1, 2–2, 3–2, 4–0)
Barcelona, 200
néző. V: Margeta (szlovén), Santos (portugál)
MAGYARORSZÁG: NAGY V. – Erdélyi 1, BÁTORI 3, Jansik D., Mezei, Vámos 2, Kovács Gergő. 2. Csere: Zalánki 2, Angyal, Manhercz K. 1, Bedő 1, Pohl. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
GRÚZIA: Subladze – Imnaisvili, Bitadze 1, Rurua 1, Kavtaradze 1, CREPULJA 2, Gegelasvili. Csere: Magrakvelidze, Jelaca, Jakhaia, Meskhi, Baghaturia. Szövetségi kapitány: Revaz Csomakidze
Gól – emberelőnyből: 7/5, ill. 8/2
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/0
MESTERMÉRLEG
Revaz Csomakidze:
Egy sokkal jobb csapat ellen játszottunk, és ez nem a legjobbunk volt, de a mérkőzés eleje nagyjából jól sikerült. Ez csak az Európa-bajnokság első meccse volt, remélem, hogy a folytatásban még tudunk javulni.
A Märcz Tamással készült miniinterjút az összefoglaló alatt olvashatják.

ÖSSZEFOGLALÓ

Békéscsaba, London – azért az elképesztő, hogy bárhol, bármilyen magyar csapat szerepel a világban, a magyar szurkolókra lehet számítani. A maroknyi tábor kellemes hangpárbajt vívott a grúz drukkerekkel, míg a vízben a két válogatott esett egymásnak.

Érdekesen kezdődött a meccs, hiszen Nagy Viktort a grúzok első támadásakor kiállították, helyette Vámos Márton állt a kapuba. Bármekkora klasszis is a balkezes, Beka Kavtaradze lövésével szemben tehetetlennek bizonyult. Bátori Bence, Erdélyi Balázs és Bedő Krisztián gyorsan fordított, de az egyértelmű volt, nem a kecskeméti Európa-kupa-selejtezőn látotthoz hasonló lesz a mérkőzés. Akkor 6–0-s negyeddel nyitva 16–5-re győzött a válogatott.

Ezúttal rendesen akadt dolga Nagy Viktornak, aki hangosan, sokat magyarázva irányította a védelmet. A grúzok nem adták olcsón a bőröket, és a 2–2-vel záruló második negyed után eszünkbe jutottak Szabó Zoltán szakértő szavai: bármelyik csapatot le tudja győzni a magyar válogatott, de mindegyik veszélyes lehet rá.

Nagy Viktor munkában (Fotó: Kovács Anikó)

A harmadik negyed kezdetén egy gólra zárkózott fel az ellenfél, ám mielőtt túl közel került volna, Manhercz Krisztián szép lövéssel értékesítette az emberelőnyt, majd Bátori is belőtt egy fórt.

„Nyugi, nyugi" – biztatták egymás a játékosok, jelezve, Bedő Krisztián és társai olykor kapkodnak támadásban. Mielőtt a grúzok vérszemet kaptak volna, Vámos Márton a 23. percben óriási bombával ismét háromra növelte a különbséget, majd a szünet után Zalánki Gergő gólja meg is válaszolta az érdemi kérdéseket. Az utolsó negyedre elfáradó grúzokat végül jelentős különbséggel győzte le a csapat. Az újoncok átestek a tűzkeresztségen, a csapat begyűjtötte a kötelező győzelmet, így szerda este következhet a folytatást alapjaiban meghatározó, olaszok elleni mérkőzés.

MÄRCZ TAMÁS: BEDARÁLTUK ŐKET
– Milyen kezdése volt ez az Európa-bajnokságnak?
– Fizikailag egész jól egyben volt a grúz csapat, a kecskeméti ütközetünkhöz képest sokat fejlődtek a játékosok – válaszolta Märcz Tamás, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. – Akkor is voltak jó meccseik, de most sokkal jobban beleálltak a mérkőzésbe, és kicsit fel is készültek belőlünk. Nem véletlen mindez, a kispadjukon Revaz Csomakidze világklasszis játékos volt, jól összeszedte a csapatot, amely egész jól tartotta velünk a lépést. Felkészültünk arra, hogy nem indul be egyből a gépezet, de azért bedaráltuk őket. Végig előttük mentünk, azt éreztem, hogy a játékosok nem gondolják, hogy óriási baj lehet. Azt azért kértem tőlük a második negyed után, hogy ne a grúzok legyenek agresszívebbek, akkor rákapcsoltak, sokkal keményebb lett a szoros emberfogás, többször szereztünk labdát, türelmesebben fejeztük be a kialakított helyzeteket.

– Milyen elemek tetszettek, mit lehet továbbvinni?
– Kétszer nagyon szépen játszottuk meg a korábban sokat gyakorolt emberelőnyös figurát, de annak is van még kifutása. Grúz csapat ide vagy oda, kevés gólon tartottuk őket, tetszett a reakció a második félidőben. Mindenki sokkal jobban odatette magát, keményebb volt a védekezés, de szorozzuk meg kettővel ezt, és akkor megkapjuk, milyenre van szükség, hogy szembe tudjunk szállni az olaszokkal.

– Mi várható a szerdai csoportrangadón?
– Láttuk már az utóbbi időben lejátszott meccseket, nem változtatnak a tőlük megszokott stíluson. Kemény, agresszív vízilabdát játszanak, a szoros emberfogásban szinte a végsőkig elmennek, és ezt valamelyest támogatja nekik a játékvezetés, picit többet engedhetnek meg maguknak, mint a többi csapat. Nekünk is fel kell vennünk ezt a mentalitást, sőt akár elébe is kell menni ennek a játéknak, alkalmasak vagyunk rá. Szeretném, hogy az utolsó negyedben dőljön el a meccs, és akár a magunk javára fordítsuk. Az biztos, hogy nem olyan mérkőzés lesz, amelyen az egyik csapat bedarálja a másikat.