Különleges leletek kerültek elő a szolnoki vár ásatása során

A szolnoki vár egy 1617-es rézmetszeten
Vágólapra másolva!
A Rákóczi-szabadságharc idejéből származó több mint negyven ágyógolyót találtak a szolnoki Damjanich János Múzeum régészei pénteken a szolnoki vár feltárása során a Szolnoki Művésztelepen. A régészek emellett egy 16. század közepén épített, eredetileg kétszintes kaszárnya feltárásán is dolgoznak.
Vágólapra másolva!

Az ágyúgolyók egyenként mintegy 15 kilogrammosak, bowlinggolyó méretűek - számolt be a felfedezésről Kertész Róbert, ásatásvezető régész. Az ágyúgolyó-depó a kurucok által védett vár időszakához kapcsolódik. Azért is van szó különleges leletről, mert konkrét ostromhoz kapcsolódik és ritka, hogy egyszerre ilyen mennyiség kerüljön elő zárt rétegből.

Az ágyúgolyó-depót egy vörös, égett omladékrétegben találták a felszíntől mintegy két méter mélyen. Emellett zajlik egy 16. század közepén épített, a királyi végvár időszakához kapcsolódó, 25-ször 9,6 méteres, főként kőből faragott kaszárnya feltárása is. A törökök által is használt, eredetileg kétszintes, masszív épület 75-80 centiméter széles falai helyenként két méter magasan megmaradtak. Jelenleg az alagsori rész feltárását végzik, a felső szint nem maradt meg.

A szolnoki vár egy 1617-es rézmetszeten Forrás: Wikimedia Commons

Az alagorban a raktárak, a felső szinten a katonák szálláshelyei voltak. A szolnoki váron belül sánccal vették körbe az épületet - ez is bizonyítja, hogy fontos objektumról van szó.