eur:
393.18
usd:
367.85
bux:
66029.88
2024. április 24. szerda György
Nyitókép: Pixabay

Feltérképezték a klímaváltozásnak leginkább kitett magyar régiókat

A globális éghajlatváltozás hatással van az általános egészségi állapotra, a megbetegedési és halálozási viszonyokra, valamint az egészségügyi ellátórendszer működésére is. A KSH által publikált kiadványból kiderül, az éghajlati sérülékenység földrajzilag jól körülhatárolható Magyarországon.

A kutatás szerzői a hazai klímaforgatókönyvek és sérülékenységvizsgálatok alapján úgy számolnak, hogy Magyarországon a hőhullámos napok gyakorisága 2050-ig 20-70 százalékkal növekedhet.

A hőhullámok bizonyított egészséghatásai hőstressz kialakulásával, a keringési rendszeri megbetegedések gyakoribbá válásával és többlethalálozással járnak együtt, jegyzik meg. A közvetlen és közvetett egészséghatások mindenkit érintenek, azonban vannak olyan társadalmi csoportok, amelyek nagyobb mértékben sérülékenyek, emelte ki az agrarszektor.hu.

A hőhullámok az 1990-es évek eleje óta egyre gyakrabban fordulnak elő, ez idő alatt a legjelentősebb hőhullámok 12-52 százalékkal növelték a többlethalálozás mértékét.

A tanulmány szerint

a hőhullámokkal szembeni érzékenység területi mintázata részben a beépítettséggel és az urbanizáltság fokával, részben a hátrányosabb társadalmi-gazdasági helyzettel mutat szorosabb kapcsolatot.

A sűrűbben beépített településeken élő népesség érzékenyebben reagál a városi hőszigethatásra, viszont a városokban erős a társadalom alkalmazkodóképessége is. Ezzel szemben a hátrányos helyzetű Északkelet- és Délnyugat-Magyarországon az erős érzékenység gyenge alkalmazkodóképességgel párosul. A középhegységek vonala kettéosztja az országot: míg északnyugaton összességében mérsékelt a társadalom sérülékenysége a klímaváltozással szemben, addig délkeleten erős.

Az ország sérülékeny régiói egyben az ország legfontosabb mezőgazdasági területei is.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a Szakma Sztár fesztiválon: "ha csinálsz valamit, csináld világszínvonalon, ez rám is vonatkozik"

Nehéz ugyan szerinte kisilabizálni, hogy mit hoz a jövőt, de a kormány segít abban az MKIK-val összefogásban, hogy megfelelő, korszerű, időt álló képzésben részesülhessenek a fiatalok egy veszélyes világban is - mondta a miniszterelnök egy fiatalok szakmaválasztását segítő fesztivál szónokaként.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

Mi lesz a jövő fenntartható technológiája?

A technológia akkor érdekes, ha az egy hosszútávú, jó célt tud támogatni. Bár sok régi beidegződést meghaladtunk az elmúlt időszakban Magyarországon is, de még most is sok a kihívás. Mi tudja segíteni a technológiákban a zöld átmenetet? Melyik technológiában hisznek most a nagyvállalatok? Milyen szerepet játszik ebben a digitalizáció? Gazdaságilag ez mennyire fenntartható és min kellene változtatni a zöld átállás megvalósítása érdekében? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferenciának szakértői Szoboszlai Beáta, a PwC Magyarország energiaipari és közműszolgáltatási tanácsadási igazgatójának moderálásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×