szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ÉVOSZ szerint a munkaerőhiány a legfontosabb oka, hogy csúszik az új építésű lakások átadása.

Egyre később adják át az új építésű lakásokat, a csúszás elsődleges oka pedig az, hogy nincs elegendő szakmunkás az ütemtervek betartásához – mondta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke kedden az M1-en. Koji László hozzátette: további probléma, hogy a megrendelők és kivitelezők között gyakran árviták alakulnak ki.

Mint mondta, a nagyszámú lakást befogadó létesítményeknél hosszú az átfutási idő, és a 2017 környékén kötött szerződésekben nem lehetett számolni az elmúlt két év árváltozásaival. Ezek a tényezők sok esetben az építkezések lelassulásához, megrekedéséhez vezettek.

Hangsúlyozta: a tervezett épületátadások elmaradása tekintetében a vállalkozási szerződés a meghatározó, de ha a felek nem egyeztettek ezzel kapcsolatban, akkor a megrendelőt jogszabályok védik.

A kivitelezőnek nem érdeke a csúszás, mivel ilyen esetben késedelmi kötbért kell fizetnie, sőt egy hosszú csúszás miatt a megrendelő jogosan felmondhatja a szerződést. A megrendelő és a kivitelező közötti konfliktusok rendezésére a Budapesti Békéltető Testülethez, illetve Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez ajánlott fordulni – fűzte hozzá Koji László.