A Ferencváros fél gőzzel nyert, és továbbjutott Szegeden

Vágólapra másolva!
2018.09.22. 14:50
null
Leandro góljával szerzett vezetést a Ferencváros Szegeden (Fotó: Tumbász Hédi)
A Ferencváros Leandro és Kjartan Finnbogason góljával 2–0-ra nyert a Csongrád megyei első osztályú Szegedi VSE otthonában, így könnyed játékkal jutott be a labdarúgó Magyar Kupa legjobb 64 csapata közé.

MAGYAR KUPA
6. FORDULÓ
SZEGEDI VSE (Csongrád megye I.)–FERENCVÁROS 0–2 (0–1)
Szeged, Vasutas Sportpálya. V: Antal P.
SZVSE: Pluhár – Kormányos, Vastag, Seres, Nagypál – Pócs D., Csamangó – Végh A., Bilics (Bakos Á., 87.), Juhász S. (Baka, 69.) – Kelemen B. (Vitos, 46.). Vezetőedző: Brinszky Adrián
FTC: Holczer – Lovrencsics G. (Csonka A., 84.), Otigba, Blazic, Leandro – Szpirovszki, Sigér – Csernik (Koch, 62.), Lanzafame (Finnbogason, 64.), Petrjak – Böde. Vezetőedző: Szerhij Rebrov
Gólszerző: Leandro (0–1) a 21., Finnbogason (0–2) a 87. percben
MESTERMÉRLEG
Brinszky Adrián:
– Az ország legnépszerűbb csapata hamisítatlan focihangulatot teremtett térségünkben, ezért jár a köszönet a Ferencvárosnak. Fizikai és technikai fogyatékosságaink miatt eleinte nem mertük vállalni, a hajrában azonban megpróbálkoztunk a bátrabb támadójátékkal, ám ellenfelünk extrém találata megpecsételte sorsunkat.
Szerhij Rebrov: – Tiszteltük megyei első osztályú ellenfelünket, ezért erős kerettel érkeztünk Szegedre. A színvonalas játékra alkalmatlan pályán kiharcolt győzelmünkkel elégedett vagyok.

ÖSSZEFOGLALÓ

Szegeden a Fradi!

Évtizedek óta nem írhattunk ilyet, hiszen a dél-alföldi városban tönkrement a labdarúgás. Pedig annak idején a SZEOL AK gyakran megfordult az első osztályban, a Szegedi Dózsa törzstag volt az NB II-ben, a Délép is eljutott oda, és a negyedik városi csapat, a vasutasoké, a SZVSE (szegedi kiejtésben: Szvese) a harmadik osztályban vitézkedett. Négy csapat, rengeteg jó játékos. Ma azonban Szeged a múltjához, a város méretéhez és lehetőségeihez képest szégyenszemre nincs ott a magyar futball első két osztályában.

Az idősebb generáció könnyes szemmel emlegette a régi, nagy meccseket. 1981 őszén 12 ezer ember előtt lépett fel Szegeden a Fradi a kilencedik fordulóban. Addig a SZEOL nyolc vereséggel, nulla ponttal, biztos kiesőként várta a bajnokot – és verte meg 2–1-re. Fültanúk szerint zengett az öltözőfolyosó a ciki eredményt nehezen viselő Nyilasi Tibor hangjától.

Nem sokkal később, 1984. május 26-án már ugyanitt, a szombati kupamérkőzés helyszínén, a Vasutas-pályán fogadta a SZEOL a Fradit. Az volt a klub legjobb szezonja: a Kaszás Gábor vezette kék-feketék a bajnoki címvédő Rába ETO-t 4–2-re, a szezont aranyéremmel záró Honvédot 4–3-ra, az Újpesti Dózsát 4–1-re verte meg, a Fradi ellen pedig 3–3-ra végeztek. A Honvéd elleni mérkőzés nemcsak a Kozma testvérek, az aznap ellenfél Zoltán és Mihály különmeccséről maradt emlékezetes, hanem arról is, hogy a 82-szeres válogatott Garaba Imre csetepatéba keveredett a szegedi gyúróval, Pióker Sándorral.

„,A közönségnek tetszett a harcosságom” – idézte fel az esetet a sokáig a Pick kézilabdásait „karbantartó”, tavaly elhunyt masszőr.

Szóval a Fradi – és a többi, fővárosi nagycsapat – érkezése mindig is nagy szó volt Szegeden, s ebből valamit most is érezni lehetett. Noha 1984-ben 12 ezer ember zsúfolódott össze a Pulz utcai stadionban, 2018-ban 3500 volt a legtöbb, amennyit beengedhettek. Ennek ellenére jó volt újra látni, hogy gyülekezik a tömeg – és nem a szemközti bevásárlóközpont akciói, hanem a futball miatt érkeztek az emberek.

A pénteki napfényes délutánt orkánerejű szél váltotta fel szombat délre, és a kavargó szél láthatóan zavarta a futballistákat. Szerhij Rebrov nem nagyon változtatott: Dibusz Dénes helyett Holczer Ádám állt a kapuban, de a Ferencváros összeállítását akár egy NB I-es bajnokin is viszontláthatnák a szurkolók – ez azt is jelentette, hogy az ukrán vezetőedző komolyan vette a párharcot, egyszersmind megadta a tiszteletet a negyedik ligás ellenfélnek. A hazai játékosok úgy voltak vele, nekik nagy élményt jelent a játék a televízióban látott ferencvárosiakkal, céljuk a minél kisebb különbségű vereség volt; az első percekben szervezetten, fegyelmezetten, érezhetően motiváltan futballoztak a bajnoki címre törő FTC ellen.

Alig telt el húsz perc, amikor Leandro szabadrúgását követően Vastag Balázs fején irányt változtatott a labda, és így vezetést szerzett a Fradi. A hazai védő nem sokkal korábban jó nagyot rúgott, na nem a labdába, hanem Böde Dánielbe, ezek nem az ő percei voltak. Ugyanakkor a szegediek minden apróságnak örültek: vastaps járt a szöglet kiharcolásáért, később már egy, a Fradi térfelén elért bedobásért is járt az elismerés, de megtapsolták Ivan Petrjakot is, amikor sarokkal tette kapura a labdát. A vendégek sokkal inkább az eredmény tartására, mintsem az előny növelésére törekedtek. A szegediek szimpatikusan és lelkesen küzdöttek, csakhogy a kaput ezen a meccsen nagyon messzire helyezték el tőlük.

A Fradi ezúttal nem kápráztatta el a nézőket, és bár Kjartan Finnbogason kétségkívül nagy gólt lőtt, az SZVSE nagyszerűen helytállt. A város futballkedvelői pedig tovább álmodnak arról, hogy talán lesz még egyszer 12 ezer ember egy szegedi labdarúgómeccsen…

További NB I-es érdekeltségű eredmények
Bátaszék (Tolna megye I.)–Újpest FC 1–7 (Kertész 37., ill. Balázs B. 19., Beridze 28., Bojovics 54., 73., Lukács D. 67., Zsótér 82., Cseke 86.)
BKV Előre (NB III)–Debreceni VSC 1–2 (Bata 90., ill. Szécsi M. 8., Könyves 65.)
Komáromi VSE (NB III)–Puskás Akadémia FC (NB I) 1–3 (Végh T. 22., ill. Hegedűs J. 11., Mioc 71., Vlasko 79.)
Tállya KSE (NB III)–MTK Budapest (NB I) 0–8 (Torghelle 6., Farkas II B. 19., 35., Szelin 38., Gera D. 47., 66., Vass P. 62., Bognár I. 78.)
Siklós (Baranya megye I.)–Paksi FC (NB I) 0–5 (Remili 14., 68., Nagy R. 21., Bartha 27., Haraszti 75.)
Fővárosi Vízművek SK (Budapest I.)–Mezőkövesd (NB I) 0–5 (Koszta 53., Szakály D. 68., 82. Alves 71., Molnár G. 80.)

NB II-es érdekeltségű mérkőzések
Fegyvernek Városi SE (Jász-Nagykun-Szolnok megye I.)–Monor (NB II) 0–6 (Szuhodovszki 15., Szabó T. 32., 33., 62., Tóth Á. 57., Balanescu 75.)
1908 SZAC Budapest (Budapest I.)–Békéscsaba (NB II) 0–3 (Dávid 33., Babinyecz 53., Urbin 75.)
Hódmezővásárhely (NB III)–Vác FC (NB II) 1–3 (Kecskeméti 53., ill. Varga Sz. 14., Borvető 38., Zsolnai R. 43.)
Körösladányi MSK (Békés megye I.)–Budaörs (NB II)2–8 (Laksteter 60., Knyihár 87., ill. Medgyes 15., 82., Csiki 25., Lengyel B. 55., 65., Sajbán Máté 57., Sajbán Miklós 75., Fejős 80.)
Nyírbátor (NB III)–Nyíregyháza Spartacus (NB II) 0–3 (Bakos Sz. 52., Hornyák 66. – 11-esből, Gulyás 91.)
Király SZE (Vas megye I.)–Kaposvári Rákóczi (NB II) 0–3 (Csernák 9., 73., Fodor M. 81.)
Kozármisleny (NB III)–ETO FC Győr (NB II) 0–4 (Jakab 1., Erdélyi 24., Völgyi 71., Mervó 87.)
Berkenye SE (Nógrád megye I.)–Duna Aszfalt TVSE (NB II) 0–5 (Juhász L. 17., Kirchner 26., Szabó L. 48., Sirokmán 52., Gréczi G. 64.)
Sárrétudvari KSE (Hajdú-Bihar megye I.)–ZTE (NB II) 0–1 (Novák Cs. 74.)
Fűzfői AK (Veszprém megye I.)–Soroksár (NB II) 0–5 (Kundrák 17., Tamási Zs. 32., Albert Á. 42., Kispéter 75., Bor 90.)
Putnok (NB III)–Csákvár (NB II) 0–2 (Sejben 15., Oroszi 33.)
Szeged-Grosics Akadémia (NB III)–BFC Siófok (NB II) 0–1 (Petneházi 16.)
Pécsi MFC (NB III)–Kazincbarcika (NB II) 1–2 (Szellák 68., ill. Takács P. 15., Fótyik 88.)
Szekszárd UFC (NB III)–Dorogi FC (NB II) 1–1 (Dombi G. 18., ill. Vígh Á. 88.) – tizenegyesekkel 4–3