Csaknem egymilliárdból hozta vissza az éttermekbe az élő cigányzenét a kormány

3 perc

2018.09.22. 13:30

Az országimázs-építés egyik pillérének szánt éttermi cigányzene támogatására született kormányprogram, a Muzsikáló Magyarország ötlete Kerényi Imre fejéből pattant ki. A kormánybiztos állítólag akkor érezte a szükségét az állami beavatkozásnak, amikor jó egy éve betért egy vendéglőbe, ahol csalódottan tapasztalta, hogy élő cigányzene helyett csak silány gépi muzsika szól. Hazatérve felkereste Orbán Viktort, akitől a hagyomány feltámasztásáért gyors kormányzati beavatkozást kért. A miniszterelnököt, aki maga is kedveli ezt a zenei műfajt, nem igazán kellett kapacitálni.

Az élő cigányzenét támogató program keretében tavaly még 163 millió forintot, idén ennek már a többszörösét, csaknem 800 milliót osztottak, illetve osztanak szét. A nagyságrend érzékeltetésére: a Budapesti Tavaszi és Őszi Fesztivál együttes támogatása 1,75 milliárd, a Pécsi Országos Színházi Találkozó tavaly 74 millió forint támogatást kapott.

Az állami vonópénzről döntő zsűriben Kerényi mellett két ismert muzsikus, Pál István „Szalonna” és Radics Ferenc is helyet kapott. A nyertes zenekarok tagjainak nagyjából háromórás fellépésért fejenként 20 ezer forintot, a prímásnak 33 ezret utal a programot lebonyolító Hagyományok Háza. A zenészekkel közösen pályázó éttermeknek, amelyek így ingyen tartalomhoz, élő zenéhez jutnak, csupán azt kell vállalniuk, hogy heti legalább hatszori fellépési lehetőséget kínálnak a zenekaroknak. Nem csoda, hogy a programba jelentkező éttermek számát már limitálni kellett: a május eleje és augusztus vége közötti időszakra szervezett program első turnusában 32, míg a másodikban 43 étterem vesz részt.