Ez az, amit semmiképp ne csinálj, ha hisztizik a gyerek - Tovább ronthat a helyzeten

A kétféle hiszti kezelésében egyvalami közös.

Hisztikezelés gyermekkorban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok szülő érzi át Ágai Ágnes szavait a gyereknevelés nehezebb pillanatai során: „Az egyik fülén be, a másikon falra hányt borsó.” A Kamaszságok című könyvéből idézett sor sajnos sokszor már jóval a tizenéves kor előtt ismerőssé válik. A dackorszakban számos olyan helyzet adódik, amikor a gyerek szinte megközelíthetetlenné válik. A hisztik idején például teljesen felesleges észérvekkel győzködni a gyereket, nem fog eljutni hozzá az információ.

Miért hisztizik a gyerek?

Stresszreakció

A dackorszakban szaporodó hisztik mögött általában kétféle, viszonylag jól körülhatárolható ok húzódik meg. Az egyik az úgynevezett distressz típusú hiszti, melynek hátterében a még éretlen idegrendszer, illetve többek között az éhség, a fáradság, a szülői stressz állhatnak. Ilyenkor egy számára kellemetlen szituációban (haza kell menni a játszótérről, nem ehet fagyit ebéd előtt) a gyerek agyát és testét elárasztják a stresszhormonok – például a kortizol. Az agynak az a fejlődőben lévő része pedig, mely a logikus gondolkozásért felelős, egész egyszerűen lezár, nem képes odafigyelni, nem hallja meg a szülői érvelést.

Hatalmi harc

A hiszti másik oka a hatalmi harc, mely során a gyerek igyekszik kontrollálni, manipulálni a környezetét. Ez a fajta hiszti nem érzelemvezérelt, ilyenkor a gyerek nagyon is tudatosan cselekszik. Szemben a distresszhisztivel, itt nem látható rajta a gyötrődés, a kínlódás. Ha hatalmi harcról van szó, nemcsak megmondja, hogy mit akar, de képes közben vitatkozni is.

Ezt ne csináld, ha hisztizik a gyerek!

Bármelyik típusú hisztiről legyen is szó, fontos, hogy minél kevésbé vonódj be, tartsd magad „Az én majmom, de nem az én cirkuszom” - elvéhez. Vagyis a te gyereked, szereted, vállalod a viselkedésével együtt, még akkor is, ha a földhöz veri magát, de a hisztiben nem veszel részt. Fontos, hogy akár stresszreakció, akár hatalmi harc áll a hiszti mögött, ne sorakoztass fel észérveket, mert a gyerek nem fogja meghallani, ne kezdj el kiabálni sem, vagy az ő játékszabályai szerint játszani. Akár az észérvek, akár a kiabálás tovább ronthat a helyzeten. 

Mit tehetsz a hiszti ellen?

Ha stresszreakcióról van szó, és nem utasít el, vedd az öledbe, öleld át, próbáld megvigasztalni - ez segít csökkenteni a stresszhormonszintet. Beszélj hozzá nyugodt hangnemben, „Jól van.”, „Értem.” Csalódott vagy, hogy el kell indulnunk a játszótérről.”

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha sikerül megőrizned a nyugalmadat, azzal a gyereknek i segítesz, hiszen ha te kiegyensúlyozott vagy, ő is gyorsabban talál vissza a középpontjához. Ha már kicsit megnyugodott, igyekezz elterelni a figyelmét. Mutass neki valami érdekes vagy vicces dolgot, ami felkeltheti az érdeklődését.

Amennyiben a hiszti láthatóan a hatalmi harc eszköze, akkor is őrizd meg a nyugalmadat, de nem szükséges vigasztalni. Fontos, hogy minél kevésbé legyél közönség számára, és tarts ki az elhatározásod mellett: ha azt mondtad, hogy nincs fagyit ebéd előtt, ragaszkodj is ehhez. Ha a gyerek láthatóan nem gyötrődik, nem szenved a hisztitől, akár ki is mehetsz a szobából, és megvárhatod, míg befejezi. Megesik azonban néha, hogy a hatalmi harc átcsap stresszreakcióba, erre érdemes odafigyelni: ha látod rajta, hogy valóban gyötrődik, szenved a hisztitől, akkor öleld át, legyél vele, segíts neki, hogy csökkenjen a stresszreakciója.

Hatékony hisztikezelés életkor szerint: más kell a másfél és más az ötévesnek

Az elsődleges cél, hogy a gyerek megtanulja kezelni azokat a számára ijesztő helyzeteket, amik miatt kiborul.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük