A hivatásos előadóművészek nyilvános döntőjét április 11-én tartják a Nemzeti Színházban. Tizenegyen jutottak a döntőbe: öten versmondással, négyen versmegzenésítéssel, ketten képzőművészeti alkotással lépnek színpadra a magyar költészet napján rendezett rangos seregszemlén.

Az idei „Reszket a lelkem, mert eszembe jutottál” Versünnep 2023 versmondó versenyének nyilvános elődöntőjét április 3-án és 4-én tartották a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre Teátrumában. Az innen továbbjutott tizenegy versenyző április 11-én, a magyar költészet napján a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán megrendezett döntő keretében mérheti össze tudását.

Az év elején meghirdetett versmondó versenyre harminc hivatásos előadóművész jelentkezett a Kárpát-medencéből, határon innen és túlról; a döntőbe öten versmondással, négyen versmegzenésítéssel, ketten képzőművészeti alkotással jutottak tovább. A legjobbak között hazai és határon túli művészek is vannak. A döntőbe jutott előadó- és képzőművészek az idén évfordulós szerzők – Petőfi Sándor, Madách Imre, Szendrey Júlia és Kormos István – művei mellett kortárs költők – Szabó T. Anna, Dubrovay László, Dankó Richárd és Füzesi Magda – verseit adják majd elő a végső megmérettetésen.

Az elődöntő és a döntő zsűrielnöke Császár Angela Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész lesz, mellette Csomor Csilla színművész, Erős Kinga kritikus, szerkesztő, Kolti Helga színművész, a Versünnep Alapítvány elnöke, Méhes László Jászai Mari-díjas színművész, tanár, rendező, Neumann Balázs zongoraművész, zeneszerző, a Versünnep 2022 fődíjasa és Vincze Ottó Munkácsy-díjas képzőművész tagja a rangos grémiumnak.

A döntősök névsora: Szives–Drahos Duó (Dubrovay–Szives: Alkony és Szerelem, szerelem; Dankó Richárd: Szabadulás), Ferenci Attila (Füzesi Magda: Zárszámadás), Oliver From Earth–Patocska Olivér (Szülőföldemen – Petőfi Sándor azonos című verse alapján), Ladács Fanni (Szendrey Júlia: Naplófeljegyzés), Dsupin Petra (Szendrey Júlia: Gondolatim, érzeményim – képzőművészeti alkotás), Gömöri András Máté (Petőfi Sándor: Levél egy színész barátomhoz), Takács Lilla (Petőfi Sándor–Sugár Rezső: Reszket a bokor, mert…), Albert Orsolya Zsuzsanna (Szabó T. Anna: A mai nap), Kun Anasztázia (Madách Imre: Az ember tragédiája – 6. szín – képzőművészeti alkotás), Jakab Tamás (Kormos István: Mese Csirió mókuskáról), Lovászi Edina (Petőfi–Lovászi: Reszket a bokor, mert…)

A versenyre kizárólag magyar költők művével lehetett jelentkezni, a hivatásos előadóművészek esetében a nevezett művek között idei irodalmi évfordulós szerző – Petőfi Sándor, Madách Imre, Szendrey Júlia vagy Kormos István – valamely versének is kellett szerepelnie.

A számos értékes díj mellett az első helyezett hatszázezer forint pénzjutalomban részesül, és Párkányi Raab Péter Kossuth-díjas képzőművész Versünnep kisplasztikájával lesz gazdagabb.

A 18 éve működő Versünnep Alapítvány célkitűzése az előadó-művészet támogatása és magas szintű képviselete. Az Alapítvány versmondó versenyekkel és egyéb eseményekkel népszerűsíti a magyar kultúrát Magyarországon és külföldön egyaránt. A versenyre négy kategóriában jelentkezhettek hivatásos színművészek, előadóművészek és képző intézmények hallgatói, valamint iskolák, civil közösségek, amatőr előadók és formációk. A jelentkezéseket vers- és prózamondás, énekelt vers vagy versmegzenésítés, képző- és/vagy filmművészeti alkotás, táncművészeti alkotás kategóriában várták.

A Versünnep elődöntője és döntője is nyilvános és ingyenes, a döntőn való részvétel azonban regisztrációhoz kötött. Regisztálni a verseny honlapján lehet.

Nyitókép: a Versünnep 1. elődöntője. Forrás: Versünnep Alapítvány