Verstappen nyerte az idényzárót; a Mercedesé a konstruktőri 2. hely

B. Ö. B.B. Ö. B.
Vágólapra másolva!
2023.11.26. 13:30
null
Max Verstappen behúzta az utolsó futamot is, így 19 győzelmmel zárt 2023-ban (Fotó: AFP)
Max Verstappen nyerte a Formula–1 2023-as idénynének utolsó futamát Abu-Dzabiban. Bár a konstruktőri tabella második helyének érdekében Charles Leclerc maga elé engedte Sergio Pérezt az utolsó körben, a mexikói versenyző időbüntetése miatt csupán a negyedik pozícióban zárta a futamot. A dobogón Leclerc és George Russell ünnepelhetett az idényzárón.

Max Verstappen pole pozícióját hozta a Formula–1 2023-as idényének utolsó időmérője Abu-Dzabiban. A Red Bull háromszoros világbajnoka mellől Charles Leclerc vághatott neki a szezonzárónak, a második sorba Oscar Piastri és George Russell parkolhatta le autóját a rajtrácson.

Leclerc jól kapta el a rajtot, ám Verstappen végül megtartotta a vezetést. Piastri maradt a harmadik helyen, mögé csapattársa zárkózott fel. Russell két pozíciót is veszített a rajtnál, ugyanis Lando Norris mellett Fernando Alonso is bejött elé. Előbbi néhány körrel később Piastrit is megelőzte, így már a harmadik helyen autózott.

A verseny: 1. Verstappen, 2. Leclerc, 3. Russell

Verstappen egyébként nem tudta túlságosan lerázni magáról az őt követőket a futam elején – a 10. körben is csupán kevesebb mint két másodperccel autózott Leclerc előtt. Az élmezőnyből elsőként a McLaren párosa teljesítette első kerékcseréjét. Norris kiállása azonban közel sem sikerült tökéletesen, ennek következtében Russell – aki néhány körrel korábban megelőzte Piastrit – elé került.

Verstappen és Leclerc a 18. körben állt ki új gumikért, ezzel átmenetileg Cunoda Juki vezette a futamot. Az előkelő helyről rajtoló AlphaTauri-pilóta jó teljesítményt nyújtott a verseny elején, és kerékcseréjét követően is ígéretes helyzetben volt a stratégiát illetően. Nem ment jól azonban Lewis Hamilton, aki csupán a 11. helyről vághatott neki a szezonzárónak, és szenvedett annak nagy részében – a futam első harmadában kissé bele is hajtott Pierre Gasly autójába.

Cunoda a 23. körben állt ki az első helyről, ezzel Verstappen visszakerült az élre. Előnye ekkor már közel öt másodperc volt Leclerc-rel szemben, aki a későbbiekben még több időt veszített a háromszoros világbajnok mögött. Az élmezőnyből ismét a McLaren teljesítette elsőként második kerékcseréjét – Norris új kemény gumikat kapott a 34. körben, és visszaesett a 10. helyre.

A csapatok közül a Mercedes zárt a legtöbb ponttal a Red Bull mögött (Fotó: AFP)

Nem sokkal később Leclerc is érkezett a bokszutcába, míg Verstappen a 44. körben tette meg ugyanezt, ám újabb kiállása után is ő autózott az élen. A hajrában Hamilton és Carlos Sainz Jr., illetve Sergio Pérez és Norris csatája szolgáltatta az izgalmakat. Utóbbi összecsapás egyébként a helycsere mellett büntetéssel végződött – a sportfelügyelők megítélése szerint Pérez túl kemény volt, amikor először próbálta megelőzni Norrist.

Bár a mexikói később megelőzte Russellt, sőt, Leclerc szándékosan engedte maga elé őt a konstruktőri csata érdekében, hiába ért célba másodikként, Pérez csupán negyedik lett az összesítésben. Verstappen az idényzárón sem talált legyőzőre, s végül 19 győzelemmel zárta a 2023-as szezont.

Verstappen mögött Leclerc és Russell végzett Abu-Dzabiban, a Mercedes végzett a Red Bull mögött a csapatok bajnokságában.

A 2024-es idény első versenyhétvégéjét február 29. és március 2. között rendezik Bahreinben!