Mennyi időn belül kell eltávolítani a kullancsot a bőrből? Már az esti fürdés előtt érdemes ellenőrizni

Kullancsot találtál magadban? Ha ennyi időn belül kiszeded, nem kell aggódnod.

GettyImages-549842047(1)
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kullancsok előfordulása szempontjából hazánkban Zala, Vas, Somogy, Heves, Nógrád, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén megyék számítanak veszélyes zónának, de természetesen bármely erdős, ligetes területen, illetve kertekben, parkokban érdemes elővigyázatosnak lenni a melegebb hónapokban.

A kullancs csípése önmagban nem veszélyes, ám ha az állat fertőzött volt, és elég időt töltött vérszívással, megnő az esély az agyvelőgyulladás, illetve a Lyme-kór kialakulására.

Ennyi időn belül kell eltávolítani a kullancsot

Egy szabadban töltött nap után legnagyobb eséllyel az esti fürdésnél derülhet ki, ha kullancs fúrta magát a bőr alá. Ilyenkor elsősorban a hajlatokat - hónalj, térdhajlat, ágyék - érdemes tüzetesen átvizsgálni, illetve a fül mögötti hajas fejbőrt is ajánlott megnézni. Érdemes azonban tudni, hogy míg a Lyme-kór esetében elegendő 24 órán belül felfedezni és kiszedni az apró vérszívót, addig a kullancs okozta agyvelőgyulladás szempontjából a 4-6 óra számít biztonságos időnek – olvasható a Heim Pál Kórház oldalán. Vagyis még a fertőzött állat csípése esetén is elkerülhető az agyvelőgyulladás, ha ennyi időn belül eltávolítod a kullancsot.

Így kell kiszedni a kullancsot a bőrből

Amennyiben kirándulás közben kullancsot találsz magadban, az eltávolításához nem szükséges csipesz, akár puszta kézzel is ki lehet szedni, ha a mutató- és a hüvelykujjaddal a bőrhöz minél közelebb meg tudod fogni, és egy határozott mozdulattal kihúzod. Ezután két köröm közé szorítva kell összenyomni az állatot.

Amennyiben csipesszel vagy kullancseltávolító kanállal szeded ki a bőrből a kullancsot, abban az esetben is lényeges, hogy ne piszkáld, tekergesd, hanem egy határozott mozdulattal húzd ki. Ellenkező esetben az állat megijed és váladékát visszaöklendezi, ami növeli a fertőzés kockázatát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Így előzd meg a kullancs okozta betegségeket!

A megelőzés szempontjából hasznos a kullancsűző spray-k használata, de a megfelelő ruházat is sokat segíthet. Érdemes világos színű pólót, nadrágot venni, amin hamarabb észrevehető az apró vérszívó. Ha magasabb fűben kirándulsz, a nadrágot ajánlott a zokniba tűrni, a pólót pedig a nadrágba - ezáltal csökkentheted annak kockázatát, hogy az állat a ruha alá jusson.

A Lyme-kór ellen egyelőre nincs, de a kullancs okozta agyvelőgyulladás ellen már évtizedek óta létezik védőoltás. Ahhoz, hogy az alapimmunizálás létrejöjjön, két oltást kell beadni, az immunitás fenntartása érdekében pedig három- vagy ötévenként - ez függ a vakcina fajtájától és az életkortól - emlékeztető oltás szükséges. A védőoltásról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben

Olvass tovább: Ha fél a gyerek az oltástól

Ha gyereknek kell beadni a védőoltást, érdemes megnéznetek a Kőnig doki helyre teszi című videósorozat ide vonatkozó részét - akár többször is -, mielőtt gyerekorvoshoz mentek.

Retteg a kötelező oltástól a gyerek? Ez a 3 perces videó segít neki felkészülni

A kötelező oltásoktól való félelem természetes. Nézzétek meg ezt a videót, mielőtt orvoshoz mentek a gyerekkel!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük