szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Cselekvők, álmodozók és zavarkeltők – a magyar miniszterelnök természetesen az utóbbi kategóriába került. Volodimir Zelenszkij pedig a Time után a Politicónál is az év embere lett.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Fajok keveredéséről fantáziált, majd megfogadta, hogy Magyarországon sosem lesz ilyen. Megpróbálta megtörni Brüsszelt, azonban Brüsszel satuba fogta az országnak járó uniós támogatások visszatartásával. Megfojtja a szabad sajtót, aláássa az igazságszolgáltatást, elbábozza a demokráciát, LMBTQ-ellenes törvényeket hoz – így mutatja be Orbán Viktor a Politico.

A lap minden évben 28 olyan embert választ ki, aki nagy hatással volt abban az évben az Európai Unióra. Őket sorolja három kategóriába: cselekvők, álmodozók és zavarkeltők. Orbánnak azonban még a zavarkeltők között is csak a második hely jött össze. Holott lett volna bőven mivel pályáznia: ő volt például az, aki bár kiállt Ukrajna mellett, kormánya erősen oroszbarát politikát folytat, sőt, az Ukrajnának járó 18 milliárd dolláros segítségnyújtást is megvétózta legutóbb, mert az EU ezt közös hitelfelvételből oldotta volna meg, a magyar kormány pedig ebből nem kért.

Van azonban olyan politikus, akivel még Orbán is csak nehezen veszi fel a versenyt – már ha a Politico szerkesztőiről van szó: az első helyet Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vitte el. A Politico értékelése szerint a szélsőjobboldali politikus volt az, aki anno pont az olasz euró ellen kampányolt, ellenezte a Moszkvával szembeni szankciókat, miután az annektálta a Krímet, manapság mégis megtesz mindent azért, hogy mindenkit meggyőzzön arról, hogy ő valójában az EU legnagyobb rajongója.

Azonban amikor az EU nem figyel, Meloni felpörög: migránsozik, genderpropagandáról beszél, az abortuszt a „halálkultúra” részének tartja, Európa iszlamizálódásától retteg, a Black Lives Matter támogatóit pedig barbároknak tartja.

Meloni, Berlusconi és Salvini a Politico értékelése szerint olyan irányvonalat visznek, aminek bár van közös metszete az EU brüsszeli elitjével, de közben csuklóztatják is azt. Például akadályozhatják, hogy a magyar és a lengyel kormányt sarokba szorítsa az EU a jogállamisági normák megsértése miatt.

A Politico listájának vannak érdekes, illetve vicces jelöltjei is. Az álmodozók kategóriájának kilencedik helyére futott be Vlagyimir Putyin orosz elnök. Bár ő inkább lidérces álmot bocsátott az egész világra, amikor februárban megtámadta Ukrajnát, rémtettek sorait végrehajtatva ott katonáival. Az orosz támadás megindulása óta fel-felrebben, hogy az oroszok atomot is alkalmaznának – ezzel jó eséllyel örök álomba taszítva az egész világot. A Putyin nagy álma, a Szovjetunió méretével és hatalmával rendelkező Orosz Föderáció miatt került fel a listára, ez azonban számára is csak édes álom marad örökre minden valószínűség szerint.

Putyinnál is nagyobbat álmodott Sanna Marin finn miniszterelnök. Nagyobbat és mást, egyben szebbet is: ő nem háborúban, hanem szövetségben látja országa jövőjét, így kész volt szakítani Finnország évtizedes különutas politikájával és beviszi országát a NATO-ba – már ha a magyarok és a törökök is elfogadják ezt. Marin ezzel állást foglalt a Kremllel szemben. A Politico szerint ő azonban nem csak ezzel tűnik ki. Kitűnik azzal, hogy 36 éves, hogy nő, ezzel pedig megtöri az őskövület dinoszauruszok, vagyis az idős férfiak uralmát.

Felkerült a listára Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdogan is, ő a cselekvők között vitte el a negyedik helyet, bár azt még a Politico szerint sem könnyű megmondani, hogy ő maga pontosan kicsoda. Hiszen egyszerre próbál Washington és Moszkva között lavírozni, miközben NATO-tagállamot vezet, tárgyal Kijevvel, miközben fenyegeti az Európai Uniót, hogy menekültek millióit zúdítja a kontinensre. Még úgy is, hogy közben az EU milliárdokat fizet neki, hogy ne tegyen hasonlót se. Törökország mindemellett kulcsszerepet játszik abban, hogy Ukrajna a háború kirobbanása óta újra tud gabonát exportálni tengeri úton.

Viszont kerékkötőként – igaz, azok közül is a legutolsóként, a kilencedik helyen – került fel a listára Putyin bizalmi embere, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Lavrov az a Politico szerint, aki Oroszország nagyhatalmi szerepét hivatott elhitetni a világgal azáltal, hogy folyamatosan azt szajkózza, mekkora energiaexportőr országa. Ő az, aki elérte, hogy az ENSZ ne tudja egyértelműen elítélni az orosz agressziót, eközben pedig minden létező eszközt megragad, hogy az oroszok ellen szankciókat bevezető Európai Uniót a lehető legrosszabb színben, vagy egyenesen bohócként tüntesse fel.

Az év emberénél nincs megelepetés: a Politico is Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt választotta ugyanúgy, ahogy a Time is.

 

Orbán Viktor és Márki-Zay Péter is felkerült a Politico meghatározó személyiségeinek listájára

A 28-as listán előbbi az álmodozók, utóbbi a zavarkeltők között jelenik meg a brüsszeli lap szerkesztősége szerint. Európa legbefolyásosabb emberének címét Mario Draghi érdemelte ki.