szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rezi Kató Gábor 59 éves volt.

Váratlanul elhunyt Rezi Kató Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) általános főigazgató-helyettese, az MNM Esztergomi Vármúzeum igazgatója, a Magyar Régész Szövetség alapító tagja – tudatta a Magyar Nemzeti Múzeum.

Rezi Kató Gábort, akit márciusban munkájáért átvehette a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a múzeum is saját halottjának tekinti.

Az intézmény így búcsúzott a szakembertől: „Rezi Kató Gábor életének jelentős részét szó szerint a Magyar Nemzeti Múzeumnak áldozta. Tehetségét, sokszor tudományos ambícióit is visszaszorítva, a múzeum vezetésére fordította az intézmény érdekeit szem előtt tartva. Óriási tapasztalattal, a múzeum történetét, munkatársait jól ismerve mindig igyekezett az intézmény számára a leghatékonyabb megoldásokat megtalálni, nehéz helyzetekben is emberséges vezető maradni. Halálával nemcsak egy olyan vezetőt veszítettünk, akire minden körülmények között biztosan számítani lehetett, hanem széles körű tudását, tűpontos helyzetértékeléseit, problémamegoldó képességét éppúgy elveszítettük, mint finom fanyar humorát és a csillogó szemek alatti félmosolyát.”

Rezi Kató Gábor 1963. július 5-én született Budapesten. Előbb az Eötvös Loránd Tudományegyetem régészet-történelem szakát végezte el, majd ugyanott a Természettudományi Karon programozó matematikus diplomát szerzett. Később a Debreceni Egyetem Vezetőképző Intézetében a közszolgálati menedzsment szakot is elvégezte. 1985-ben egyetemi hallgatóként kapott szakmai ösztöndíjat a Magyar Nemzeti Múzeumtól, ahol később a muzeológiai gyakorlatát is töltötte, 1987-től pedig munkatársa lett. 2000-től 2012-ig főigazgató-helyettesként tevékenykedett, azután a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeuma és a Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma igazgatói pozícióját bízták rá, utóbbinak vezetését haláláig ellátta. 2018 óta a Magyar Nemzeti Múzeum általános főigazgató-helyettese.

Rezi Kató Gábor a Nemzeti Múzeum munkatársaként az ország különböző részein vett részt feltárásokon, illetve vezette azokat. Szakmai érdeklődése és tevékenysége szűkebb területe az újkőkor és rézkor történeti eseményeinek kutatása, matematikai-statisztikai programok, elemzési módszerek fejlesztése a régészeti alkalmazásokban. Rendszeres résztvevője volt a tudományág szakmai-jogi szabályozásáról konzultáló testületeinek, fórumainak.

A múzeumi digitalizálás kezdete óta vett részt e munkálatokban, számos adatbázis, digitális rendszer és kiadvány fejlesztésében működött közre. A Magyar Nemzeti Múzeum kiállításaiban eleinte az interaktív multimédia rendszerek tervezőjeként, majd szakmai főrendezőként vett részt.

2000-től tizenkét éven át vezette a Régészeti Kutatások Magyarországon című kötetek Szerkesztő Bizottságát elnökként, volt a Múzeumi Informatikai Szakfelügyelet vezető szakfelügyelője volt, a Múzeumi Digitalizálási Bizottság elnöke, a Magyarországi Történelmi Várak Egyesületének alelnöke is. 1988-tól a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat és 2006-tól alapító tagként a Magyar Régész Szövetség tagja volt haláláig.