szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók szerint az éghajlatváltozás hatással lehet az egyes betegségek agresszívabb terjedésére.

A globális felmelegedés a betegségek terjedését is elősegíti egy tanulmány szerint, ugyanis a klímaváltozás megkönnyítheti számos kórokozó agresszívabb terjedését. A Hawaii Egyetem kutatócsoportja egy összesítő tanulmányban arra a következtetésre jutott, hogy az éghajlatváltozás a kórokozók által okozott betegségek 58 százalékát negatívan befolyásolhatja. Ez a felmelegedés mellett olyan szélsőséges időjárási jelenségeknek is köszönhető, mint az aszályok, árvizek vagy hőhullámok.

A Nature Climate Change című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány egy olyan lista alapján készült, amely világszerte 375 betegséget tartalmaz. Ebben azok a betegségek szerepelnek, amelyeket kórokozók váltanak ki, így például vírusok, baktériumok, de akár növényi pollenek vagy gombák is.

A kutatók a szakirodalmat vizsgálva több mint 1000 olyan elérési útvonalat térképeztek fel, amelyek mindegyike tartalmazott az éghajlatváltozáshoz köthető kórokozót. Például a hőség – amelyhez 160 egyedi betegség köthető –, vagy az árvizek (121 esetben) elősegíthetik a kórokozók, így a baktériumok, valamint a szúnyogok, kullancsok, illetve más betegségközvetítők terjedését. Ráadásul a szélsőséges időjárás a stressz vagy az alultápláltság miatt gyengítheti az emberi immunrendszert,

csökkentve ezzel a fertőzésekkel szembeni védelmet.

A Hawaii Egyetem kutatócsoportja szerint „agresszív fellépésre van szükség az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozása érdekében”, tekintettel a betegségek miatt fenyegető veszélyekre, amelyekért az éghajlatváltozás tehető felelőssé.

Németországban már készülnek

Messzi földről származó különleges betegségek terjedhetnek el Németországban az éghajlatváltozás miatt, amire fel kell készíteni az orvosokat – mondta egy hétfőn ismertetett nyilatkozatában az országos közegészségügyi intézet (RKI) vezetője.

29 ismeretlen vírust találtak a tudósok egy 15 ezer éves gleccserben

Az amerikai Ohiói Állami Egyetem tudósai egy tibeti gleccserből vett mintában összesen 33 vírus genetikai kódját találták meg, de csak négy volt olyan, amivel már találkozott az emberiség.

Lothar Wieler a Berliner Morgenpost című lapban közölt összeállításban kiemelte, hogy fel kell készíteni a Németországban dolgozó orvosokat arra, hogy egyre gyakrabban lehet dolguk olyan betegségekkel, amelyek eddig csak távoli országokból visszatérő pácienseknél fordultak elő.

Az éghajlatváltozás miatt a tél egyre enyhébb, a nyár pedig egyre melegebb Németországban, így a Földközi-tenger térségében vagy még távolabbi vidékeken honos állatfajok is megélnek – írta a Berliner Morgenpost, példaként említve a számos veszélyes vírus terjesztőjeként számontartott ázsiai tigrisszúnyogot. Ugyanakkor a régóta honos fajok is új veszélyt jelenthetnek az éghajlat melegedése miatt. A közönséges háziszúnyogok például gyakrabban hordozzák a nyugat-nílusi vírust. Ennél a kórokozónál a szaporodás a szúnyogok szervezetében hőmérsékletfüggő, így a magasabb hőmérséklet hosszabb időn keresztül növeli a szúnyogcsípés általi fertőzések valószínűségét – mondta a lapnak Lothar Wieler.

Az RKI már 2019-ben regisztrált eseteket, amelyekben valószínűleg szúnyogcsípés miatt kapták el a vírust emberek, akik nem jártak az országon kívül. Azonban legyőzöttnek hitt betegségek, akár még a malária is újra megjelenhet Németországban a klímaváltozás miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.