szerző:
H. A.
Tetszett a cikk?

Bíró Attila csapata sokáig tudta tartani a lépést az Egyesült Államok csapatával, amely végül 9-7-re legyőzte a Margit-szigeten.

Tizenhét éve, Montrealban játszott utoljára világbajnoki döntőt a magyar női vízilabda-válogatott, amely akkor éppúgy az Egyesült Államok csapatával mérkőzött az aranyéremért, mint most a Margit-szigeten, és hosszabbítás után 10-7-re győzött. Azóta az amerikaiak ötször voltak világbajnokok, a legutóbbi három vb-t és olimpiát is ők nyerték. A magyarok legjobb ötkarikás helyezése a tavalyi tokiói harmadik helyezés volt.

Az amerikaiak a budapesti vb-t a döntőig száz százalékos mérleggel hozták, a magyarok egyszer kikaptak, még a csoportban az olaszoktól.

Első negyed

Vályi Vanda remek ráúszással rögtön elhozta a labdát, így a hazaiak támadhattak először, rögtön emberfórban. Szilágyi Dorottya vállalta a lövést, amelyet az amerikai kapus, Johnson könnyedén védett. A vb-döntő első gólját a magyarok szerezték, Gurisatti Gréta kapott jó labdát centerben, és Johnson feje fölött a kapuba húzta. Egyelőre nagyszerűen működött a magyar védekezés, az első három percben lövésig sem jutottak az amerikaiak. A másik oldalon Vályi próbálkozott, de nem találta el a kaput.

Az ellenfél közel négy perc után talált be először: Musselman emberelőnyből lőtt gólt Magyari Aldának. Hamarosan ugyanő meglőtte a második találatát is, így a csapata átvette a vezetést. A következőkben a magyar támadások váltak kissé nehézkessé, de Magyari jó védései révén az amerikaiak sem tudták tovább növelni a különbséget. 1-2.

Második negyed

Vályi megint remekül úszott rá, így ismét a hazaiak vezethették az első támadást, emberelőnybe is kerültek, de ugyanaz történt, mint az első játékrészben: a lövést védte Johnson. Remek védekezés után Keszthelyi Rita küldte rá a labdát az amerikai kapura jó hét-nyolc méterről, és a blokkra nyújtott kezek között megszerezte az egyenlítő gólt (2-2), amire rövidesen – megint Mussemlan révén – válaszolt az ellenfél.

A negyed felénél Gurisatti emberelőnyben meglőtte a második gólját. A következő amerikai lövés a felső kapufán csattant, a mieinknél pedig Rybanska Natasa kapott labdát, de nem hagyták lőni, és még ki is állították birkózásért. Negyven másodperc volt még hátra, amikor Steffens góljával megint előnybe került az ellenfél: Magyari a közeli ráhúzást nem védhette. Hárított azonban az utolsó támadásnál: bravúrral ért bele az ejtésbe. 3-4.

Harmadik negyed

Újabb ráúszás, újabb Vályi-féle labdaelhozatal, újabb emberelőny és újabb amerikai védés – megismétlődött az első két negyed forgatókönyve. Most viszont nem a magyarok lőtték az első gólt: Neushul szerezte meg az első találatát és immár 5-3 volt oda. A magyar gólcsendet Szilágyi próbálta megtörni, de Johnson kitolta a labdáját. A másik oldalon Magyari két újabb nagy védést mutatott be, Musselmant kiállították, majd Bíró Attila szövetségi kapitány időt kért. És milyen jól tette: Gurisatti ismét a kapuba bombázott!

A negyed felénél Rybanska megkapta a harmadik kiállítását, így elvesztette a csapat, Musselman ráadásul büntetőt is dobhatott, amit nem tudott hárítani Magyari. Megint kettővel mentek az amerikaiak. Ráadásul a védekezésük is jól működött – Johnson 69 százalékkal védett (!) –, egymás után három magyar támadás is eredménytelenül ért véget. Neushul hamarosan 4-7-re alakította az állást, Magyari jobb keze alatt siklott be a kapuba a lövése. Vályi a negyed vége előtt még rálőtte, de csak a bal kapufát találta el. 4-7.

Negyedik negyed

Vályi negyedszer is könnyedén elhozta a labdát. Fórt most nem kapott a magyar csapat, de annyiban folytatódott a sorozat, hogy a gól sem jött össze. A másik oldalon Magyari védett nagyot. A következő amerikai támadás végén azonban sajnos már 4-8 állt az eredményjelzőn: Neushul közvetlen közelről lőtt gólt a magyar kapus kezei között.

Öt perccel a meccs vége előtt Máté Zsuzsanna kapta centerben a labdát, a lövését Johnson nem védhette (5-8). Magyari bravúrja után újra a mieink jöhettek és ismét gólt szereztek: Szilágyi messziről, nagy erővel vágta rá. Az amerikai szövetségi kapitány azonban reklamált, szerinte nem indult el a támadóóra, ezért a játékvezető hosszasan nézegette a videóbíró felvételeit. Végül az a döntés született, hogy a találat érvényes (6-8).

Három perccel a vége előtt Gurisattit kiállították, az amerikai kapitány pedig időt kért. A hosszan kijátszott támadásba végül beleért egy magyar kéz, így megszerezte a labdát a csapat. A támadáshoz még Magyari is előreúszott. A mieink jól járatták a labdát, Keszthelyi pedig hatalmas gólt lőtt (7-8), így fordultak rá az utolsó percre a csapatok.

Gurisatti hamarosan megkapta a harmadik kiállítását, 49 másodperccel a vége előtt Musselman pedig ötméterest lőhetett. És nem hibázott (7-9). Bíró Attila ismét időt kért. Az utolsó magyar próbálkozás elsüvített az amerikai kapu előtt, s mivel a támadáshoz Magyari is felúszott, az utolsó másodpercekben az ellenfél még üres kapura támadhatott, de lövéshez már nem jutott.

7-9 lett a vége, a magyar női vízilabda-válogatott világbajnoki ezüstérmes.

Ez a magyar küldöttség ötödik érme a vb-n; korábban két aranyat Milák Kristóf nyert, egy ezüstöt a magyar csapat, egy bronzot pedig Gálicz Péter nyíltvízi úszásban.

MTI / Koszticsák Szilárd

„Minimálisan jobb volt az amerikai válogatott, a végén kaptak egy-két könnyebb ítéletet, ami nem tetszett. Talán nincs erre szükségük, amúgy is jobb csapat, mint mi.

Tényleg egy hangyaf­*sszal jobbak voltak”

– nyilatkozta a meccs után az M4 Sportnak Bíró Attila, hozzátéve: „Meg akartuk nyerni ezt a vb-t és volt is rá sanszunk. Kritikus helyzetekben nyilván mi is hibáztunk, és ezt kár lenne tagadni, hogy gyengék voltak a lövéseink és egy-egy emberfóros játékban nem álltunk a helyzet magaslat, ugyanakkor tény, hogy sokkal jobban meg kellett szenvednünk az ítéletekért, mint nekik.”