Tetszett a cikk?

Bezárult az eddig sok üzlet által kihasznált kiskapu.

Bár a felmérések szerint az állampolgárok több mint fele szeretne vasárnap is vásárolni, a lengyel képviselőház pénteken szigorította a zárásra vonatkozó törvényt. A jogszabály – részben magyar mintára – 2017-ben született, a Szolidaritás Szakszervezet követelésére. Kezdettől nagy vitákat kavart, különböző felmérések szerint a polgárok 50-60 százaléka ellenezte. Ezt friss közvéleménykutatások is megerősítik.

A gyakorlatban azonban mégis sok üzlet kinyitott, több nagy kereskedelmi lánc ugyanis megállapodott az állami tulajdonú és kormánypárti vezetésű Lengyel Postával, hogy postai ablakot nyit. Mivel pedig a postának szabad nyitva tartania, az egész bolt működhetett, vagyis megkerülték a tilalmat.

Most megint a múlthoz képest egyébként jelentősen csökkent befolyású (kb. fél millió tagú) Szolidaritás és elnöke, Piotr Duda kormánypárti képviselő (csak névrokona Andrzej Duda köztársasági elnöknek) állt elő azzal, hogy ez csalás, amely szembe megy a törvényhozó akaratával és a kereskedelmi dolgozók érdekeivel. Az ellenzék ezzel szemben a vásárlók akaratára hivatkozott, és arra, hogy a nagy üzletek kötelező bezárása az állítólagos eredeti szándékkal ellentétben egyáltalán nem segítette a kis családi vállalkozásokat, amelyeknek szabad árusítaniuk. Ezek közül ugyanis 6500 szűnt meg az elmúlt három évben, míg a nagyok és a franchise formában összefogott kicsik virágoztak. Igaz, részben éppen a posta trükk jóvoltából.

Az új törvény szerint postaként csak olyan vállalkozás tarthat nyitva vasárnap, amely bevételének többségét e tevékenységből szerzi – vagyis az igazi postahivatalok. A szavazás annak ellenére könnyen ment, hogy a Morawiecki-kormány elveszítette többségét: 272 képviselő fogadta el a jogszabályt (135 ellenszavazat és 37 tartózkodás mellett), vagyis több mint 40 ellenzéki is igennel szavazott mind a jobb-, mind a baloldalról. Valószínű, hogy a szenátus és a köztársasági elnök sem akadályozza meg a hatályba lépést.