Mit kell tudnod, ha külföldi bulira, utazásra készülsz a haverokkal?

(x)
Erre figyelj, ha a szabályok lazulásával külföldre szeretnél menni a barátaiddal…

Most, hogy végre ismét lazítás várható a Covid-időszak alatt felállított szabályozásokban, egyre valószínűbb, hogy a nyáron már ismét elutazhatunk az országból. A legtöbben külföldi bulizásokat, baráti társasággal történő utazásokat terveznek, hogy kicsit kieresszék a gőzt. Összegyűjtöttük, mire érdemes ilyen utazások tervezésekor fokozottan figyelni!

 

utazás

 

Oltási igazolvány, védettség

Az utazás tervezésekor minden esetben vegyétek figyelembe, hogy a tervezett célország meghatározhatja, mely vakcinákkal beoltott turistákat látja szívesen, valamint kötelezhetnek titeket az oltási igazolvány felmutatására.

Ennek hiányában is lehet utazni, csupán a célországok skálája szűkül. Az oltási igazolvány számos helyen kiváltható a helyszínen elvégzett negatív PCR teszttel, vagy 4 héten belül elvégzett pozitív antitest-teszttel. Az utazás feltételei minden esetben az adott országtól függenek, így érdemes alapos kutatómunkát végezni már a nyaralás tervezésekor. Fontos továbbá azt is megtudakolni, hogy hazaérve mely országok után kell kötelezően karantént tartani, hogy biztosan ne érjen titeket meglepetés.

 

A célország követelményei

Nagyon fontos, hogy már a nyaralás tervezésénél utánanézz, milyen követelményei vannak a célországnak, ahová utazni készülsz, valamint, ha szükséges átszállnod valahol, akkor a tranzit ország követelményeit is ellenőrizned kell. Egy kéthetesre tervezett nyaralás ugyanis hamar kudarcba fulladhat, ha a tranzit országban egy hetes karanténra köteleznek, vagy éppen a célország követeli meg a belépés utáni kéthetes karantént.

Mindezek mellett annak is érdemes utánajárni, hogy a célországban milyen szolgáltatásokat vehettek igénybe az oltási igazolvánnyal vagy éppen anélkül, vonatkozik-e erre egyáltalán szabályzás, vagy elegendő csupán a maszkviselés. Vannak országok, ahol a kötelezően viselendő maszk típusát is meghatározzák, így erre érdemes már a nyaralás tervezésekor felkészülni.

Amennyiben igazán jó nyaralást szeretnétek, érdemes külföldi közösségi médiás csoportokban megkérdezni, hogy a célországban működő szórakozóhelyek milyen nyitva tartassál üzemelnek, az esetleges fesztiválokat/koncerteket megtartják-e, illetve arról is, hogy milyen lehetőségeitek vannak a bulizásra abban az időintervallumban, amikor nyaralni indultok.

 

Európai Egészségbiztosítási kártya

Korábban E-111-es nyomtatvány néven ismertük, ma már Európai Egészségbiztosítási kártya néven fut az a dokumentum, ami miatt sokan felesleges pénzkidobásnak vélik az utasbiztosítást. Hiszen az Európai Egészségbiztosítási kártya is biztosítást nyújt számunkra, ha orvosi ellátásra szorulunk. Kevesen tudják azonban, hogy ezzel a kártyával rengeteg helyen meg van kötve a kezük, hiszen:

  • az Európai Egészségbiztosítási kártya kiváltása hosszas ügyintézést, sorbanállást igényel az okmányirodában
  • Európán kívül – értelemszerűen – nem érvényes
  • Európán belül is csak meghatározott egészségügyi intézményekben használható fel
  • Az egyéb költségeket (például mentés költségei) nem téríti meg
  • Bizonyos országokban jelentős önrészt is tartalmaznia kell ahhoz, hogy használhassuk

Mindezeken felül, ha csupán a kártyával szeretnél utazni, mindenféle biztosítás nélkül, úgy elesel az olyan extra szolgáltatásoktól, mint például a poggyászbiztosítás, a kockázatos sportok biztosítása, vagy éppen az ügyintézési asszisztencia, amelyek mindegyikét könnyedén beépítheted egy megfelelő utasbiztosítási csomagba.

 

Poggyászbiztosítás

Most, hogy hirtelen mindenki kiszabadult a vírushelyzet okozta kényszer-fogságból, számítani lehet majd tumultusra a reptereken az üdülési szezonban. Ilyenkor a hatalmas káoszban könnyedén keverednek el és cserélődnek össze poggyászok, de az is gyakrabban előfordul, hogy a bőrönd vagy annak tartalma sérül a rakodás vagy az utazás során. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ha eddig nem is, az idei nyaralásnál mindenképpen köss poggyászbiztosítást, hiszen a káreset az anyagi vonzata mellett igen kellemetlen ügyintézéssel is jár sokszor, ami rengeteget elvesz a nyaralás jó hangulatából és idejéből egyaránt. Amennyiben csupán Európai Egészségkártya használatával utaznál, külön poggyászbiztosítást érdemes kötnöd, mert a kártya jogköre ezt nem tartalmazza, ellenben egy jó utasbiztosításba egyszerűen beépítheted – több más extra szolgáltatással együtt!

 

Utasbiztosítás

A legfontosabbat a végére tartogattuk: az utasbiztosítás most, a vírusidőszakon túl még fontosabb lett, mint valaha. Az utasbiztosítás – biztosítótól és választott csomagtól függően – tartalmaz olyan fontos elemeket, mint:

  • az orvosi kezelések költségeinek biztosítása (érdemes rákérdezni a választott biztosítónál, hogy az utazáshoz szükséges tesztek ára is beletartozik-e ebbe a kategóriába!)
  • asszisztencia szolgáltatás
  • balesetbiztosítás
  • felelősségbiztosítás
  • légi utazásbiztosítás

Számos helyen választható ezek mellé olyan extra biztosítás, mint a(z):

  • útlemondási biztosítás
  • kockázatos sportok biztosítása
  • megengedett italfogyasztásra történő biztosítás
  • krónikus betegség biztosítása
  • autó asszisztencia

Ahhoz, hogy utasbiztosítást köss, nincs más teendőd, mint:

  • összeírni, melyik országba/városba mész, mennyi időre, tervezel-e sportolni a nyaralás alatt, esetleg autót/hajót bérelni, valamint azt, hogy van-e valamilyen ismert krónikus betegséged, esetleg allergiád, amely miatt orvosi ellátásra szorulhatsz a nyaralás ideje alatt
  • összehasonlítani a különböző biztosítási csomagokat egy online rendszer segítségével vagy
  • telefonon felkeresni egy biztosítási szakértőt, akinek a segítségével
  • online, néhány kattintás alatt megkötheted az utazásodhoz szükséges biztosítást kényelmesen, sorban állás nélkül

Egy jól összeállított biztosítási csomag az utazás előtt nem kerül sokba – egy egyhetes nyaralás árának tizedéért már be lehet biztosítani a legszükségesebbeket, és az extra biztosítások is a megfizethető kategórián belül tartják a biztosítás összegét. Ellenben a biztosítás hiányában bekövetkezett baleset vagy káresemény költségei a nyaralás árának tízszeresére is rúghatnak – nektek melyik éri meg inkább?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Party-Koncert-Feszt

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!
lap tetejére