7 °C Budapest
Hungary

Itt a 2021-es nyár TOP10 belföldi úticélja: egyre inkább az a kérdés, lehet-e még foglalni

2021. április 20. 19:31

Míg tavaly a lakosság közel fele jutott el nyaralni a pandémia két hulláma között, az idei nyár már most kedvezőbbnek tűnik a hazai turisztikai szereplők számára. A lazító bejelentések hatása egyértelműen látszik a foglalási számokban is, napról-napra gyarapodnak a nyári előfoglalások.

Az elmúlt hetek korlátozások enyhítéséről és az oltási számok markáns növekedéséről szóló híreinek hatására a nyári utazás újra biztosabbnak látszik. A Szallas.hu és az Ipsos friss reprezentatív felmérése szerint a lakosság harmada újra bízik abban, hogy el tud menni nyaralni. A következő időszak további lazító intézkedései és a beoltottak számának gyarapodása kedvezően befolyásolhatja az utazással kapcsolatos bizonytalanságot, így a hazai turizmust is.

 A szállásportál 2021 februárjától kéthetente végez reprezentatív felmérést az Ipsos-szal a lakosság körében, hogy pontosan lássák az aktuális trendeket. A legfrissebb adatok szerint már háromból két válaszadó tervez nyaralást.

A lazító bejelentések hatása egyértelműen látszik a foglalási számokban is, napról-napra gyarapodnak a nyári előfoglalások. A tavaly ilyenkori foglalásoknak a többszöröse érkezik be jelenleg a nyárra

– mondta Trepess Beatrix, a Szallas.hu közösségi média és pr és menedzsere. Már a lakosság harmada bízik abban, hogy biztosan el tud menni üdülni az idén. Így reménykedhetnek a szállásadók is, hogy sikerül dübörgő szezont megélniük.

Az átlagos foglalási ár 9 070 forint/fő/éj, míg az átlagos foglalási érték 118 700 forint.

„Bár a kutatásban résztvevők többsége maximum 100 ezer forint körüli szállásköltséggel tervez, összköltségben többet költenének a nyaralók, maximum 300 ezer forinttal kalkulálnak” – tette hozzá Trepess Beatrix.

Úgy néz ki, hosszabb is lesz a vakáció, mint tavaly: az átlagos foglalási hossz 4 éj idén, míg tavaly 2-3 éj volt. A családi nyaralást tervezők aránya jelentősen megnőtt március elejére és ez az arány még április első felére is megmaradt. A szállásportál foglalási adatai alapján az átlagos vendéglétszám foglalásonként 3-4 fő.

A felmérés alapján 10-ből 8 nyaralást tervező nem hotelben tölti majd nyaralását. A Szallas.hu foglalási adatai szerint bár tavaly közel azonos arányban osztoztak az apartmanok (27,74%) és a hotelek (27,68%) a vendégeken, az idei nyári foglalások 33 százaléka apartmanba szól, míg hotelbe 25%. De nem csak hotelek lemorzsolódó vendégei választják inkább az apartmanokat: jóval nagyobb az átrendeződés a panziók esetén is, ahol a tavalyi 16%-os foglalási arány idén 11%-ra csökkent.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Külföldre megyünk vagy belföldön töltjük a nyári szabadságunkat?

Az eddig lezárult öt kutatás eredménye alapján kizárólag belföldi nyaralást a lakosság kétharmada, külföldit tízből 2 fő tervez idén nyárra. A bel- és külföldre is utazók aránya visszatért a március eleji és azelőtti szintre (11-12%). Az Ipsos felmérése szerint a legkedveltebb belföldi úti cél a Balaton és környéke, ahová a nyaralók több mint fele utazna idén. Ezen belül kifejezetten Siófokra 10-12 százalékuk menne üdülni. Megnőtt Hévíz népszerűsége (7%) április elejére, emellett pedig továbbra is vonzó Eger, Hajdúszoboszló és Lillafüred-Szilvásvárad is.

Április elején öt külföldi utazást tervezőből négy Európán belül szervezné idei nyaralását, közülük 22 százalék menne a horvát „riviérára”.

A szállásportál foglalási statisztikái is igazolják a közvélekedést. A Balaton továbbra is népszerű, a foglalások 35 százalékát ide tették meg június-augusztus közötti időszakra. A nyári top10 belföldi úti cél között az első helyezett és további 3-4 település is a Balaton térségében található. A legkeresettebb Siófok, a foglalások ötöde oda szól. De az élmezőnyben van Balatonfüred, Hajdúszoboszló, Hévíz, Eger, Gyula, Zalakaros, Pécs, Balatonlelle és Szeged is.

Régiós bontásban kedvelt még Észak-Magyarország is, a foglalások 16,3%-a szól ide (pl. Eger, Lillafüred, Egerszalók, Miskolctapolca, Szilvásvárad). Nyugat-Dunántúlra eddig kb. minden tizedik foglalás szól (pl. Zalakaros, Sopron, Sárvár, Bük, Kőszeg), a Dél-Alföldre pedig az összes leadott foglalás 9,4 százaléka (pl. Gyula, Szeged, Szarvas, Mórahalom, Békésszentandrás).

Április elején a nyaralást nem tervezők aránya stagnálást mutat, a lakosság egyharmada továbbra sem tud vagy nem mer tervezni. Túlnyomó részük a 3. koronavírus hullám tetőzése és részleges korlátozásai miatt (60%), vagy anyagi gondokkal küzd (30%), hiszen sokan elveszítették munkahelyüket vagy egyéb nehezebb élethelyzetbe kerültek. A lakosság 11 százaléka gondolja úgy, hogy a munkája és az ezzel kapcsolatos bizonytalanság miatt nem tervez nyaralást.

A top 10 belföldi úti cél 2021 nyarán (foglalási darabszám alapján):

  1. Siófok
  2. Balatonfüred
  3. Hajdúszoboszló
  4. Hévíz
  5. Eger
  6. Gyula
  7. Zalakaros
  8. Pécs
  9. Balatonlelle
  10. Szeged

Foglalások darabszámának eloszlása főbb régiónként:

  • Balaton: 35%
  • Észak-Magyarország: 16%
  • Nyugat-Dunántúl: 10%
  • Dél-Alföld: 9%
  • Dél-Dunántúl: 8%
  • Észak-Alföld: 7%
  • Közép-Dunántúl: 5%
  • Budapest és vonzáskörzete: 5%
  • Tisza-tó: 2%

A foglalások eloszlása szállástípusonként 2021 nyarán (zárójelben a 2020-as arányok):

  • Apartman: 33% (27,74%)
  • Hotel: 25% (27,68%)
  • Vendégház: 24% (20,9%)
  • Panzió: 11% (16,08%)
  • Egyéb: 7% (7,53%)

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem