Olykor az ütőjével aludt – Andrej Rubljov akkor is nyer, ha nem játszik

KLEIN RONKLEIN RON
Vágólapra másolva!
2021.03.20. 12:05
null
Andrej Rubljovnál senki nem nyert több mérkőzést az elmúlt egy év teniszversenyein (Fotó: Imago Images)
Az elmúlt 52 hétben senki sem nyert több mérkőzést Andrej Rubljovnál, az új orosz generáció egyik csillagánál, aki két éve még a saját csuklóját sebesítette meg dühében, ma már arra koncentrál, hogy gyorsabb és a Grand Slam-tornákon sikeresebb legyen. De azért az elektronikus zenével is egyre mélyebb barátságot ápol...

Andrej Rubljov egy héttel ezelőtt rekordot döntött: az elmúlt 31 évben, amióta a férfiak versenyeztetéséért felelő ATP kialakította a Tour-rendszert, még sohasem fordult elő, hogy valaki játék nélkül jusson el az aktuális torna elődöntőjébe.

A 23 éves orosz teniszező az első fordulóból erőnyerőként lépett tovább, a második kört a francia Richard Gasquet, a harmadikat Fucsovics Márton sérülés miatt adta fel játék nélkül Dohában. Könnyen kiszámítható, Rubljov a legjobb négy közé kerüléssel úgy keresett 36 940 dollárt, azaz 11.4 millió forintot, hogy egyetlen labdát sem kellett elütnie – ahhoz viszont megszámlálhatatlanul sokat, hogy a világranglistán a nyolcadik helyen álljon, és ezzel erőnyerőként kezdhessen egy ATP-viadalt.

Gyerekkoráról mindent elárul, hogy csupán szüleitől tudja, háromévesen fogott először ütőt a kezében, mert neki már az első emlékei is a teniszpályákhoz kötődnek. Sportos családba született, édesapja ökölvívó volt, édesanyja kitüntetett teniszedző, nővére szintén, csak kitüntetés nélkül. A kis Andrej hamar megszerette a Szpartak Teniszklubot, az összes barátja ott gyakorolt, így aztán nem csupán a sport miatt indult edzésre szívesen. Egy oroszországi nagyinterjúban elárulta, az osztálytársai is segítőkészen viselkedtek, a dolgozatok alatt olyannyira, hogy a végén már néhány választ szándékosan elrontott, mert túl feltűnő lett volna a sokat hiányzó tanuló hibátlan teljesítménye.

NÉVJEGY: ANDREJ RUBLJOV
Született: 1997. október 20., Moszkva
Nemzetisége: orosz
Sportága: tenisz
Kiemelkedő eredményei: 8x ATP-tornagyőztes, 4x Grand Slam-negyeddöntős
Jelenlegi világranglista-helyezése: 8.*
Eddig keresett pénzdíja: 7 607 888 dollár
* karriercsúcs
„Tudom, a legtöbb sportoló azt mondja, különös gyerekkora volt, ám én teljesen normálisnak éreztem a sajátomat. Más biztosan furán nézett, mert állandóan a pályán ütögettem, de nekem ez volt a megszokott, ráadásul így rengeteg időt tölthettem a barátaimmal. A Szpartak nem egy klub, hanem a gyerekkorom”  – mondta az interjúban Rubljov, aki kosárlabdázni és bokszolni is nagyon szeret szabadidejében, ha éppen nem tanulmányozza riválisai erősségeit, például Roger Federer röptéjét, Rafael Nadal lábmunkáját és Milos Raonic adogatását.

Szülei rengeteget dolgoztak, így a hétköznapokon apai nagyszülei nevelték, a nagypapa hozta-vitte, a nagymama segítette a tanulásban, figyelt az étkezésére. A tavalyi Roland Garroson hívta fel az édesapja, hogy a nagymamája elhunyt, a gyász ellenére a párizsi negyeddöntő után a szentpétervári és a bécsi tornát is megnyerte. „Ez a siker igazán különleges az életemben, hiszen a nagymamám osztrák volt, így osztrák vér is van bennem”  – árulta el meghatottan a bécsi díjátadón.

Az első jelentősebb változás akkor következett az életében, amikor a 2014-es junior Roland Garros-győzelem után két évvel Barcelonába költözött, hogy még jobb körülmények között fejlődhessen jelenlegi edzőjével, Fernando Vicentével. Kezdetben nem jöttek az eredmények, és az otthoni ismerősök nagy nyomást gyakoroltak a szüleire, mondván: miért engedték Spanyolországba repülni, miért hagyják, hogy elpazarolja a tehetségét.

És már párosban is bizonyított: Aszlan Karacev és Andrej Rubljov először próbálkozott együtt, s rögtön megnyerte a dohai tornát (Fotó: Imago Images)
És már párosban is bizonyított: Aszlan Karacev és Andrej Rubljov először próbálkozott együtt, s rögtön megnyerte a dohai tornát (Fotó: Imago Images)
Rubljov 2017 júniusában tört be a legjobb 100 közé a világranglistán, a 2019-es idény végén vált az élmezőny tagjává, tavaly októbertől a top 10-hez tartozik – a 2020-as évada a világjárvány miatti kényszerszünet ellenére elképesztően sikerült, öt tornát nyert meg. A dohai versenytől számítva a legutóbbi 52 hétben 41 mérkőzés végén örülhetett, amivel vezeti a statisztikai mutatót Novak Djokovics előtt, aki 37-szer győzött.

Ahhoz, hogy a világ egyik legeredményesebb teniszezője legyen, változtatnia kellett a viselkedésén. Amikor 2019 májusában Twitteren bejelentette, másfél hónapot kell kihagynia csuklósérülése miatt, nagyon furcsának tűnt, miért kér bocsánatot a hírért. Később kiderült: miután a müncheni selejtezőben váratlan vereséget szenvedett, dühében becsapta a szállodai ajtaját, ám véletlenül éppen a csuklójára, ezért sérült meg... Már előtte is tudta, muszáj lehiggadnia, hiszen edzője gyakran mondta neki, egyszer még baj lesz abból, hogy az ütőjét állandóan a lábához veri – végül nem az ütő és a láb találkozása hozta meg a súlyos sérülést, de az ajtócsapás is tanulságos leckének bizonyult.

Egy oroszországi riportban Rubljov nővére elárulta, egyáltalán nem irigy testvére sikereire, mert ő szimplán csak szeretett teniszezni, Andrej viszont mindig a maximumra törekedett, olykor az ütőjével aludt – és ezért még azt is elviselte, hogy megesett, a mérkőzés közben küldte ki öccse a páholyából, mert nem tudta pókerarccal figyelni az eseményeket. A szülei mellett Rubljovnak szüksége volt egy tehetős üzletember támogatására is: az 56. leggazdagabb orosz, Andrej Bokarev áldozott a karrierjére, volt miből, vagyonát 2 milliárd dollárra becsülik. Cserébe csupán annyit kért, Rubljov ingyen vállalja a játékot a moszkvai ATP-tornán.

Manapság már nincs szüksége segítségre, hiszen a pénzdíjak mellett a szponzori bevételekből is egyre nagyobb összeget tehet zsebre. Azt azért a többi teniszezőhöz hasonlóan mindig sietve hozzáteszi, hogy az adóterhek és a versenyzés költségei sem elhanyagolhatók, ő például a stábjára évente 600 ezer dollárt, azaz 184 millió forintot költ, plusz Vicente megkapja a pénzdíjak 10 százalékát. „Nincs egyikükkel sem aláírt szerződésem, a kézfogás elég” – idézte fel Rubljov azokat az időket, amikor még kézfertőtlenítés és testhőmérséklet-mérés nélkül lehetett kezet fogni. Egyébként a koronavírus-járvány miatti kényszerleállás idején is hasznosan töltötte a napjait, régi álmát megvalósítva elkezdett tanulni az elektronikus zene készítéséről, amivel majd sportpályafutása után szeretne foglalkozni.

Rubljov életében mindig is fontos szerepet játszott a zene, kiválóan gitározik, több orosz bandával is jó kapcsolatban van, sőt, a One Direction egyik tribute zenekarával még közös klipet is forgatott, amelyben énekel. Egyelőre azonban a tenisz a legfontosabb, amelyben újabb lépcsőfok áll előtte: ő a legmagasabban jegyzett férfi játékos, aki még sohasem jutott Grand Slam-elődöntőbe.

AZ A BIZONYOS KÖZÖS KLIP A ONE DIRECTION EGYIK TRIBUTE ZENEKARÁVAL

„A gyengeségem nem a fejemben van, hanem a testemben  – szögezte le orosz újságíróknak. – Elég jó a taktikai érzékem, a hozzáállásom, nagyokat ütök, a szerváimmal sincs baj, viszont sokkal-sokkal gyorsabbnak kellene lennem a pályán. Danyiil Medvegyev tíz centivel magasabb nálam, mégis jóval hamarabb odaér a labdáért.”

Medvegyev két évvel idősebb Rubljovnál, így korukból adódóan rengetegszer találkoztak már korosztályos és felnőttversenyeken. Utóbbi erejéről csupán annyit, hogy amikor a 2021-es Australian Open negyeddöntőjében három szettben nyert Medvegyev, a tőle megszokott őszinteséggel elárulta, ő eddig még nem látta elfáradni jó barátját, általában azt tartják róla, hogy olyan, mint a Duracell, sohasem merül le...

A NEMZETI SPORT SZOMBATI MELLÉKLETEKÉNT MEGJELENŐ KÉPES SPORT FRISS, MÁRCIUS 20-I SZÁMÁBÓL AJÁNLJUK:
LABDARÚGÁS: Két jó barát… – kis magyar–lengyel futballtörténelem
SOROZAT: Lothar Matthäus, Diego Maradona legsportszerűbb ellenfele
FORMULA–1: Fernando Alonso & Kimi Räikkönen – az elmúlt húsz év párhuzamos életrajza
LABDARÚGÁS: Phil Foden, a Manchester City csillogó drágaköve
TÖRTÉNELEM: Kraszner Vilma, az első magyar siketlimpiai bajnok
LABDARÚGÁS: Sárosi, Puskás, Albert – első meccs az NB I-ben
HOSSZÚ KÁVÉ: Balogh Erika: lóháton, szabadon
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. március 20-i lapszámában jelent meg.)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik