Na, vajon melyik uniós ország nem ítélte el az orosz rendőrök tüntetőkkel szembeni brutális fellépését?

Na, vajon melyik uniós ország nem ítélte el az orosz rendőrök tüntetőkkel szembeni brutális fellépését?

Mint ismert, múlt héten szombaton évek óta nem látott Putyin-ellenes tüntetés volt Oroszországban, közel 100 városban sok tízezren tiltakoztak a megmérgezett, éppen hazatérő Alekszej Navalnij ellenzéki aktivista őrizetbe vétele ellen. Az egyébként békés megmozdulásokat kemény rendőri fellépéssel verték le, összesen több mint 3000 tüntetőt állítottak elő a rendőrök.

Brüsszel válaszlépéseket fontolgat a Navalnij-tüntetések szétverése miatt

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Twitter-üzenetében elítélte szombaton az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivista támogatására, hatósági tilalom ellenére tartott aznapi oroszországi tüntetések számos résztvevőjének őrizetbe vételét és az ellenük alkalmazott „aránytalan erőszakot". Üzenetében Borrell hangsúlyozta, hogy hétfőn, az uniós külügyminiszterek videókonferenciáján „feltétlenül tanácskozni fognak válaszlépésekről".

Brüsszel nem tétlenkedett sokáig, az Európai Unió egységesen ítélte volna el az orosz hatóságok tüntetésekre adott erőszakos fellépését, csakhogy nem volt meg a teljes egység, így az EU nem tudta napirendre venni a kérdést az EBESZ állandó tanácsának mai ülésén - értesült a Szabad Európa

Mint kiderült,

az Unió 26 tagországa aláírta a levelet, csak Magyarország nem.

Az aláírók egyebek mellett felhívják a figyelmet, hogy mindenkinek joga van a békés gyülekezéshez, és hogy garantálni kell az újságírók szabad munkavégezését. A tagországok felszólítják az orosz hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon a letartóztatott tüntetőket, valamint Alkeszander Navalnijt.

Íme a teljes szöveg:

„A nyilatkozat elítéli az Oroszország-szerte zajló békés tüntetésekre adott erőszakos választ. A 26 tagország szerint a tüntetések erőszakos feloszlatására tett kísérlet, a több mint 3800 ember – köztük újságírók – letartóztatása több nemzetközi egyezményt sért. Az aláírók felhívják a figyelmet, hogy mindenkinek joga van a békés gyülekezéshez, és hogy garantálni kell az újságírók szabad munkavégezését. A tagországok felszólítják az orosz hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon a letartóztatott tüntetőket, valamint Alkeszander Navalnijt.”

Tekintve, hogy az egységes EU-fellépés nem jött össze, a témát az Egyesült Államok hozhatja elő a mai megbeszélésen.