×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Oda kell figyelni, mert a fertőzés utáni immunitás a környezetünkben élőket nem védi

 

Az átfogó kutatást az Egyesült Királyság egészségügyi dolgozói készítették, ami szerint a koronavírus-fertőzés utáni immunitás hónapokig tart, de az antitesttel rendelkezők továbbra is képesek a vírus hordozására és terjesztésére.

A koronavírus-fertőzés immunválaszai legalább öt hónapon keresztül több mint 83 százalékban csökkentik az újbóli megfertőződést – derül ki a brit közegészségügy által közzétett, több mint húszezer egészségügyi dolgozó által végzett tanulmány előzetes adataiból.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy

a vírusból kigyógyult emberek továbbra is lehetnek vírushordozók és megfertőzhetnek másokat is.

Összességében úgy gondoljuk, hogy ez jó hír” – mondta a The Guardian újságnak Susan Hopkins, az Iperial College londoni epidemiológusa, majd hozzátette: „lehetővé teszi az emberek számára, hogy úgy érezzék, az előzetes fertőzés megvédi őket a jövőbeli fertőzésektől, ugyanakkor nem jelent teljes védelmet, és ezért továbbra is óvatosnak kell lenniük.

Tavaly június és november között a kutatók havonta kétszeri teszteléssel megfigyelték – ebbe beletartoznak a gyorstesztek és a PCR-tesztek is —, hogy akik már átestek a fertőzésen, milyen eséllyel fertőződhetnek meg újra. 6614 személyt teszteltek, amiből 44 újrafertőződést tapasztaltak, közülük pedig 13 személy volt, akinél a tünetek is jelentkeztek.

A tanulmány készítői ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a SARS-CoV-2 megfertőződés 94 százalékos védelmet nyújt a tünetekkel járó újrafertőzés ellen, és 75 százalékban véd a tünetmentes újrafertőzés ellen.

A kutatók azonban azt is megállapították, hogy az újrafertőződött emberek még tünetmentes esetekben is magas vírusszámot hordozhatnak az orrukban és a torkukban, ami összefüggésben áll annak a kockázatával, hogy a vírus más emberekre átterjedjen.

Az újrafertőzés meglehetősen kevés esetben fordult elő, ami egy jó hír” – mondta John Wherry, a Pennsylvaniai Egyetem immunológusa a Nature-nek, majd hozzátette, „de maszk nélkül akkor sem szabad járkálni”.

Tehát

a fertőzés utáni immunitás nagyjából megegyezik a Pfizer vakcinája által biztosított immunitással, azonban azt nem szabad elfelejtenünk, hogy a fertőzés utáni immunitás után is lehetünk vírushordozók.

A kutatóknak még nincs elegendő adatuk annak megértéséhez, hogy kik lehetnek a legjobban kitéve az újrafertőződés kockázatának.

A címlapfotó illusztráció.