Nagy Gábor
Nagy Gábor
Tetszett a cikk?

Ez a HVG hetilap ajánlója.

„És gondolok majd minden kedves arcra, hiszen együtt kerültünk az élvonalba” – búcsúzott egy röpke hattyúdalban a CBA-reklámok három-négy éve internetes mémmé vált főszereplője, Kasszás Erzsi, amikor véget ért a kampány. Nem kellett hozzá hosszú idő, hogy megjelenjen – a korabeli HVG-címlapról elénk lépjen – utódja, Kasszás Jani, akinek pompás ötletei vannak arra, miként kerülhetne a CBA és néhány, a kormány számára kedves arc tényleg az élvonalba.

A Fókuszban összeállítása vezet végig bennünket azon, hogy a brüsszeli kasszából az agrárszektorba 2027-ig érkező 7500 milliárd forintból hogyan húzhatnak hasznot a nagybirtokosok – a saját jogon közéjük került Csányi Sándor éppúgy, mint a strómanként odatolt Mészáros Lőrinc. A kulcs a minőségi élelmiszer-termelés felfuttatása, és ha ez sikerült, akkor annak elérése, hogy ne a gonosz multik – a Tesco, az Aldi, a Lidl vagy a Spar – fölözzék le a hasznot. Ők űzessenek ki a Kárpát-medencei paradicsomból, végre a CBA-nak és társaiknak is osszanak lapot, s azok legyenek eléggé cinkeltek ahhoz, hogy bankot robbantsanak velük.

A járvány megfékezését kísérő korlátozások miatt nem csilingel viszont a magyar vendéglátóhelyek kasszája, ezért – mint a Gazdaság rovat cikkéből kiderül – arra kezdtek szövetkezni, hogy olasz példára, a tilalommal dacolva, demonstratív jelleggel kinyitnak. Mielőtt a közülük legkívánatosabb éttermek jelenleg zárt ajtaján bekopognak azok az örökké éhesek, akiknek magas helyről mindig teletömik a zsebüket, s ahhoz szoktak hozzá, hogy ultimátumszerűen közöljék, mit és mennyiért vesznek meg. Ők azok, akik mindig megütik a főnyereményt, már az is lottóötössel ér fel, ha valaki a barátjuknak, üzlettársuknak tekintheti magát.

De ugyanerről gondoskodik a milliárdossá válás álmát kergető hétköznapi szerencsevadászokból gazdagodó Szerencsejáték Zrt. is, hiszen annak szponzori pénzei és adományai mindig annak a körnek a közepébe találnak, amelynek a kontúrjait a politika festi fel. Így kaphatott Rogán Antal köre öt év alatt 600 millió forintot, és jutott a Fidesz és a kormány szurkolói kemény magját tömörítő Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnak 170 millió, miközben a Magyar Paralimpiai Bizottságnak 10, a Rákbetegek Országos Szövetségének 8 milliót adtak ugyanezen idő alatt – festi le az értékrendet a Magyarország rovat cikke.

Nem is két kézzel, hanem egyenesen markolóval nyúlt a kasszába Oroszországban Vlagyimir Putyin, akinek Alekszej Navalnij videója szerint mesebirtokot építettek a Fekete-tenger partján. A Kreml szerint viszont a történet mese, ám elegen hittek benne ahhoz, hogy a Putyin-korszak legnagyobb tüntetését váltsa ki, aminek következményeit a Világ rovat elemzi. A Szellem rovatban pedig arról olvashatunk, hogy a korabeli hiánygazdálkodásos vicc (a konyak a munkásosztály itala, amit a választott képviselői útján fogyaszt) maga volt a valóság. Hiszen Putyin elődjei számára a szovjet nómenklatúrában megvalósult a kommunizmus: mindenki a képességei szerint dolgozott, és a szükségletei szerint fogyaszthatott, jobbára ingyen.

A lélek titkairól két nő is beszél az e heti lapban. Szabó T. Anna (Szellem) író az új novellagyűjteménye kapcsán a negyvenes korosztály szenvedélyéről és szorongásáról szól, s arról, hogy ha kihozza a sodrából a politika, akkor „elvonul, mint Huckleberry Finn, amikor a padlásra küldték föl káromkodni, hogy az úri családot ne zavarja”. Szél Bernadett (Magyarország) pedig a családról, az örökbefogadás élményéről mesél, miközben érzékeli, hogy a politikában – mint a Portré rovatunkban bemutatott Krekó Pétert – mindenkit bemocskolnak, aki a Fidesz vagy a kormány ellen szólni mer. Mert a politikában sem szabad leleplezni azt az álomvilágot, amiről Kasszás Erzsi énekel: „Rendet tartok, tiszta a bolt, az áru friss. Itt vagyok, nyugodtan kérdezhetsz is. És mosolyogsz már, mindenki vidám.”

NAGY GÁBOR

vezető szerkesztő

<_DHVG_ID>20210401fulszoveg1