Biztos spanyol győzelem a tartalékos magyar válogatott ellen a kézi-vb-n

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
Vágólapra másolva!
2021.01.25. 17:45
null
Akárcsak Jorge Maqueda, a spanyol válogatott is a magyar fölé kerekedett (Fotó: AFP)
Az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokság I. számú középdöntős csoportjának utolsó fordulójában Spanyolország biztos győzelmet aratott a rendkívül tartalékos Magyarország felett. A spanyolok már az első félidőben nagy különbséggel vezettek, nekünk csak a kozmetikázás jutott (36–28). Ezzel eldőlt, hogy a mieink Franciaországgal találkoznak a legjobb nyolc között.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, EGYIPTOM
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ
I. CSOPORT (ÚJ FŐVÁROS)
SPANYOLORSZÁG–MAGYARORSZÁG 36–28 (21–14)
Új főváros, zárt kapuk mögött. V: Nacsevszki, Nikolov (északmacedónok)
SPANYOLORSZÁG: PÉREZ DE VARGAS – SOLÉ 8, A. Dujshebaev, R. Entrerríos 3, Marchán 3, J. Canellas 2, A. Fernández 2. Csere: Morros, Maqueda 4, D. Dujshebaev 1, Sarmiento 1, Guardiola 2, Figueras 1, A. GÓMEZ 7 (3), Arino 2. Szövetségi kapitány: Jordi Ribera
MAGYARORSZÁG: Székely M. – Hanusz 1, Ancsin G. 4, Topic 1, ifj. Rosta M. 2, Szita 2, Sunajko S. 4. Csere: Borbély (kapus), Hornyák P. 1, Balogh Zs. 5 (2), GYŐRI M. 5, Nagy Bence 2, Bodó, Máthé 1 (1). Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 9. perc: 7–2. 13. p.: 7–7. 16. p.: 11–8. 27. p.: 19–12. 33. p.: 21–16. 45. p.: 28–16. 47. p.: 55. p.: 31–24
Kiállítások: 10, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3

ÖSSZEFOGLALÓ

Miután az előző körben mindkét csapat biztosította már a helyét a negyeddöntőben, nagy kérdés volt, mennyire akarják pihentetni a játékosaikat a felek az egyenes kieséses szakaszra. Ami a mieinket illeti, hamar megkaptuk rá a választ, ugyanis az eddig legtöbbet a pályán levő hármasunk, Mikler Roland, Bánhidi Bence és Lékai Máté a nevezett keretből is kimaradt, de a további kulcsemberek közül Máthé Dominik, Bodó Richárd és Sipos Adrián is csak a kispadon foglalt helyet az első félidőben.

A hiányukban viszont nem tudtuk felvenni a versenyt az Eb-címvédővel, amely velünk ellentétben a legjobbjaival állt fel. Székely Márton kezdett a kapunkban, a védelem közepén pedig Rosta Miklós és Topic Petar kapott helyet, de nem tudták feltartóztatni az ellenfél játékosait. Sok volt a bizonytalanság nálunk, az ötödik percig kellett várni az első akciógólunkra, ekkor már 4–1-re vezettek a spanyolok. Egy jó szakasza volt az első félidőnek, amikor 7–2 után ötös gólsorozattal, emberelőnyben három üres kapus találatot is elérve egyenlítettünk.

Egyenlő létszámban aztán megint elszórtunk több labdát, bosszantó technikai hibákat követtünk el, és a spanyolok újra elléptek. Különösen a szélsőik voltak elemükben, Ferran Solé például mind a nyolc kísérletét gólra váltotta. Mivel nem voltunk olyan kemények hátul, mint a korábbi meccseinken, átlövőből és beállóból is eredményesek voltak az ibériaiak. Sokatmondó volt, hogy 21 gólt kaptunk az első harminc percben, a mieink ezalatt csak 14-ig jutottak, így jelentős volt a különbség a két csapat között a szünetben (21–14).

A folytatásban Bodó és Máthé is pályára került, míg a kapuba Borbély Ádám állt be. A Szeged átlövőjének nem jöttek be a lövések, hol a kapufa, hol Gonzalo Pérez de Vargas hárított. Az első két gólt így is mi lőttük, de erre héttel válaszoltak a spanyolok, így már 12 találat volt a különbség (28–16).

Támadásban feltűnően szenvedtünk, látszott, hogy többen keveset játszottak az elmúlt meccseken, de hátul sem tudtuk megszűrni az ellenfél rohamait. Gulyás István időkérésekor azt kérte a játékosoktól, hogy emeljék fel a fejüket, és küzdjenek a végéig, ne engedjék el a meccset. Ancsin Gábor 13 perces gólcsendet tört meg, és sikerült összekapni magunkat, így egy 6–1-es sorozattal visszajöttünk tízen belülre.

Ezzel együtt a veretlenségüket őrző spanyolok simán, 36­–28-ra győztek, és megnyerték a csoportot, a nyolc között Norvégia vár rájuk. A mieink a felforgatott összeállításban elveszítették a százszázalékos mérlegüket, de – ahogy a szakmai stáb hangsúlyozta – ha van olyan találkozó, amelyet elbukhattunk, az ez volt.

A szerdai negyeddöntőben, 20.30 órától így az egy nappal többet pihenő, hatszoros aranyérmes Franciaország vár ránk, ráadásul kedden még utaznunk is kell Gízába. Remélhetőleg profitálhatunk abból, hogy Lékaiék végigülték a középdöntő utolsó fordulóját.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nyolc góllal nyertek a spanyolok. 36–28
60. perc: Ancsin
óriási lövésére Arino még válaszolt, aztán leperegtek a másodpercek. 36–28
59. perc: Sunajko
lőtt nagyon szép gólt a bal szélről. 35–27
59. perc: Canellas
harcolt ki hetest, amelyet Gómez megint bepattintott. 35–26
58. perc: Rosta
ziccerben lőtt fölé. Utána labdát loptunk, Rosta ezer méterről lőtt, persze hogy nem ment be.
57. perc: Előbb Nagy Bence lőtt szép gólt, majd gyors középkezdés után a spanyolok is betaláltak. 34–26
57. perc:
Hetest kaptak a spanyolok, valamint emberelőnyt is. A hetest Gómez a jobb felsőbe pattintotta. 33–25
56. perc: Ancsin
engedte el alulról, és ez meglepte a spanyolokat. 32–25
56. perc: Marchán
kapott szenzációs passzt, és a kapuba pattintott. 32–24
55. perc:
Újabb labdaeladás a spanyoloknál, ezúttal Győri lőtt az üres kapuba a saját térfelünkről. 31–24
54. perc:
Labdát szereztünk, Rosta pedig az üres kapuba vágta a labdát. 31–23
54. perc: Nagy
passzából Rosta lőtt gólt, ráadásul egy emberelőnyt is kiharcolt. 31–22
53. perc: Gómez a jobb szélről ugrott be nagy szögben, és a hálóba pattintott. 31–21
52. perc: Borbély
védése után Hornyák összeszedte a kipattanót, Sunajko a bal szélről nagyon szép gólt lőtt a bal fölsőbe. 30–21
51. perc: Nagy Bence
balra kisodródva lőtte el, és a labda a hosszú sarokba pattant. 30–20
50. perc: Canellas
lövését Borbély védte, de visszakerült a labda hozzájuk, amíg Maqueda rosszul nem passzolt.
50. perc: Rontottak a spanyolok támadásban, Győri pedig átlövésből zúdította a labdát a jobb alsóba. 30–19
49. perc: Hornyák
lövése Pérezt de Vargasról a kapufára pattant, onnan meg kifelé.
48. perc: Entrerrios lőtt talpról nagy gólt a jobb alsóba. 30–18
48. perc: Győri harcolt ki emberelőnyt, Ancsin pedig a szaggatottról lőtt nagy gólt. 29–18
47. perc:
Csakhogy a spanyolok gyorsan indultak, Gómez használta ki a helyzetét. 29–17
47. perc: Ancsinra hatottak a szavak, ráment a védelemre, és bedobta. 28–17
46. perc: Gulyás István arra kérte a csapatot, hogy emelje fel a fejét, és támadja bátran a spanyol védelmet. Meglátjuk...
46. perc: Magyar időkérés.
46. perc: Borbély védte ki Gómez ziccerét, ez szép volt.
45. perc: A spanyolok nyitott védekezése nem ízlik a csapatnak, igazából helyzetbe sem tudunk kerülni, ezért maradnak a távoli átlövések. Ahogy most is. Nagy Bence találta el a kapus lábát.
44. perc: Topic kapott két percet, a spanyolok egy hetest, mi pedig egy újabb gólt, mert Gómez bedobta. 28–16
44. perc: Régen
szereztünk gólt, és most sem sikerült, mert Ancsin rossz lövését könnyen védte a kapus.
43. perc: Ancsin lövése is a kapus zsákmánya lett, a másik oldalon Gómez a jobb szélről szépen betette. 27–16
42. perc: Bodó
lövöldöz, csak most Pérez de Vargast találta el. Ellentétben Maquedával, aki a saját szaggatottjáról emelt az üres kapunkba. 26–16
41. perc:
Nincs meg a tíz közte, mert Figueras hihetetlen ziccert hagyott ki.A kapufa mentett.
41. perc: Maqueda indult be, Máthé meglökte a levegőben, kétperces büntetést kapott.
40. perc: Bodó nem hagyta magát, csakhogy leblokkolták a lövését.
39. perc: Maqueda bezzeg megtalálta a bal alsót, ez így nem szép. 25–16
39. perc: Bodó
nem adja fel, de ez sem jött be, most a kapufa mentett...
38. perc: Gómez kapta a labdát a jobb szélen, bevágta a rövidbe immár Borbélynak, mert ő védi a magyar kaput. 24–16
37. perc: Bodó
jó csel után került helyzetbe, aztán eltalálta Pérez de Vargast.
36. perc: Bodó
lövése mellé szállt, indult Guardiola, és belőtte a helyzetét. 23–16
36. perc: Máthé
nagy labdájából Rosta dobhatott ziccert, de védett a kapus. Az ellentámadásból Dani Dujshebaev lőtt gólt. 22–16
35. perc: Figueras
ejtése a kapufáról jött ki.
34. perc: Maqueda tört be, de hibázott, az ellentámadásból pedig Bodó lövését védte Pérez de Vargas, de maradt a labda nálunk. Hornyák lövése a kapusban halt el.
32. perc: Hosszan támadtak a spanyolok, passzív is volt, labdát szerzett Hornyák, és be is dobta a ziccerét. 21–16
31. perc:
Az első támadás nekünk jutott, Hanusz harcolt ki hetest, ráadásul emberelőnybe is kerültünk Morros kiállítása miatt. A hetest Máthé a hálóba pattintotta. 21–15

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, jól megszórták magukat a spanyolok. 21–14
30. perc:
Belemenést fújtak a spanyoloknál, majd Balogh a kapufát találta el, a kipattanót összeszedték, nem figyeltünk Morrosra, aki betekerte a ziccert. 21–14
29. perc: Balogh
eldőlve lőtt hatalmas gólt a bal fölsőbe. 20–14
29. perc: Maqueda
irtózatosan nagy gólt szerzett. A jobb felsőt pókhálózta ki. 20–13
28. perc:
Kevés volt a mozgás, de mégis gól lett a vége, mert Győri betörés után lőtt a bal fölsőbe. 19–13
27. perc:
Újabb elrontott lövésünk után Fernández a bal szélről lőtt a rövid sarokba. 19–12
26. perc: Hihetetlen...
Két védőnk között kapott labdát láb között Figueras, aztán be is lőtte. 18–12
26. perc:
Végre egy magyar gól! Hanusz ügyes egyéni akció végén lőtt a bal alsóba. 17–12
25. perc: Soléval
tenni kéne valamit, mert a nyolcadik gólját dobta a jobb szélről... 17–11
24. perc:
Úgy tűnt, megszerezzük a labdát, de Solé lecsapott rá, a lövésébe Székely beleért, de róla bepattant. 16–11
24. perc: Rostánál
fújtak szabálytalanságot, így nehéz lesz feljönni...
23. perc: Sarmiento passzt imitált, majd betört, és a kapunk bal oldalába lőtt. 15–11
23. perc: Nagy Bencét
küldték ki két percre visszahúzásért.
22. perc: Balogh futott be két védő közé remek ütemben, kapta is a labdát, és belőtte a jobb alsóba. 14–11
22. perc: Magyar időkérés.
22. perc: Balogh
rossz passza után Canellas dobhatott ziccert, Székely viszont védett!
21. perc: Most Győri adta el a labdát, Solé ezúttal is indult, és most sem hibázott. 14–10
20. perc: Nagy Bence
lövése kijött a kapusról, Solé indult, és bedobta a ziccert. 13–10
20. perc: Solé
megint belopakodott középre a jobb szélről, és nem tette meg a szívességet, hogy kihagyja a helyzetét. 12–10
19. perc: Labdát loptunk, Ancsin indította Sunajkót, aki bevágta a ziccert. 11–10
18. perc: Sunajko
labdát lopott, majd szép támadás végén Balogh a jobb kapufa segítségével lőtt újabb gólt. 11–9
17. perc: Győri
lőtt nem túl jó helyzetből, simán védett Pérez de Vargas.
16. perc:
Megint eladtuk a labdát, indult Fernández, és a léc alá vágta a ziccert. 11–8
16. perc: Pérez de Vargas
védett remekül, az ellenakcióból Solé lőtt Székely védett, videóztak, hogy túljutott-e a labda a gólvonalon, és bizony bent volt. 10–8
15. perc: Marchán
kapott szép labdát a vonalon, be is lőtte, ahogy kell. 9–8
14. perc: Győri
átadást imitált, ehelyett betört két védő közé, és a kapu közepébe lőtt. 8–8
14. perc: Solé
keveredett átlövő pozícióba, és be is bombázta a jobb alsóba. 8–7
13. perc:
Rossz spanyol bejátszás után Sunajko indult gyorsan, és könnyű góllal egyenlített. 7–7
12. perc:
Újabb labdaszerzés, ezúttal Topic szedte össze, és ő is az üres kapuba lőtt. 7–6
12. perc:
A szemfüles Győri lopott labdát, majd a szaggatottunkról az üres kapuba lőtt. 7–5
11. perc: Hanusz
harcolt ki hetest betörés után, ráadásul emberelőnybe is kerültünk. A hetest Balogh ezúttal is bevágta. 7–4
11. perc: Sunajko
jó védekezése után maradt a labda a már kiegészült spanyoloknál, Maqueda lövését azonban most Székely elcsípte.
9. perc: Szép volt! Szita újra vállalkozott, és a kapuba lőtt. 7–3
9. perc: Maqueda
emelkedett a magasba, és biztosan bevágta. 7–2
8. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Balogh nagy lendülettel mellé lőtt.
7. perc: Hiába védett szépen Székely, a kipattanót eladtuk. Folytathatták az akciót a spanyolok, Canellas a jobb alsóba lőtt. 6–2
6. perc: Hanusz
most helyzetbe került, de védett a spanyol kapus.
6. perc: Óriási labdát kapott Fernández, be is lőtte a vonalról. 5–2
5. perc:
Kivédekezett spanyol támadás után Hanusz lépéshibával állította meg a magyar akciót...
4. perc: Szita csak betalált végre kissé balról. 4–2
4. perc: Szita
lövése a kapufáról nem ment be, ellentétben Marchánnal, aki beállóból lőtte be. 4–1
3. perc:
Rontott lövés a magyar oldalon, a másikon Solélőhetett, ez is Székely lábáról ment be. 3–1
3. perc:
Szerencsés góllal szereztek vezetést a spanyolok, Entrerrios lövése Székely sarkáról ment be. 2–1
2. perc: Balogh
passzából Rosta fordult be, és harcolt ki hetest. A hetest Balogh a jobb alsóba lőtte. 1–1
1. perc: Canellas
suhintotta meg a kezét, a labda pedig a jobb alsóba vágódott. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a spanyolok piros-feketében, a magyar csapat tiszta zöldben játszik.

ELŐZMÉNYEK

A magyar férfi kézilabda-válogatott 20 fős keretéből Bánhidi Bencét, Lékai Mátét, Mikler Rolandot és Rodríguez Pedrót nem nevezte a Spanyolország elleni világbajnoki középdőntős mérkőzésre a szakmai stáb, ők pihennek a negyeddöntőre.

A mérkőzés előtti esélylatolgatásunkat itt lehet elolvasni.

ELLENFÉLNÉZŐ: SPANYOLORSZÁG
Legjobb eredményei
Olimpia:
3. hely (1996, 2000, 2008) – 9 részvétel
Vb:1. hely (2005, 2013) – 18 részvétel
Eb:1. hely (2018, 2020) – 14 részvétel
Magyar mérleg ellene:37 mérkőzés, 13 győzelem, 5 döntetlen, 19 vereség, 888–912-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:2020. november 4., Veszprém, Eurokupa, Magyarország–Spanyolország 32–29 (17–13)
Legjobb magyar dobók:ifj. Rosta M. 7, Bóka, Máthé 5-5, Hanusz, Szita 4-4

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT 20 FŐS KERETE A 2021-ES VILÁGBAJNOKSÁGRA*
Kapusok:Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém)
Jobbszélsők:Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők:Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Balogh Zsolt (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia)
Irányítók:Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (Ferencváros)
Beállók:Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Grundfos Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők:Bodó Richárd (Mol-Pick Szeged), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők:Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya)

*Az egyes mérkőzésekre 16 játékos nevezhető.