eur:
394.3
usd:
369.74
bux:
65045.06
2024. április 19. péntek Emma
A Győri Balett Anna Karenina című előadásának próbája a Győri Nemzeti Színházban 2019.november 7-én. A darabot november 8-án mutatják be Velekei László rendezésében.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Nehéz helyzetben a művészeti egyetemek a digitális tanévkezdés lebegtetése miatt

Rémálomszerű tanévkezdéstől tartanak a művészeti egyetemek vezetői, miközben az online oktatással és többlépcsős felvételi eljárásokkal mindegyik intézmény helyt állt az elmúlt hónapokban.

A koronavírus miatti veszélyhelyzet idején online zajlottak a többlépcsős felvételi vizsgák a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, a Magyar Táncművészeti Egyetemen és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemre idén több mint 80 hallgatót vettek fel – tájékoztatta az InfoRádiót a felsőoktatási intézmény oktatási rektorhelyettese. Novák Eszter hozzátette: rendező szakon Horváth Csaba és Rába Roland indít osztályt, a színész szakot Hegedűs D. Géza és ifjabb Vidnyánszky Attila vezeti majd. Az első felvételi kör mindkét helyen online zajlott, viszont a többi fordulót személyesen, az akkor érvényben lévő szabályok betartása mellett bonyolították le.

"A mozgásos és színészszaknál szükség volt az élő találkozásra"

- hangsúlyozta Novák Eszter.

A Magyar Táncművészeti Egyetemen és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kizárólag online felvételiztek a jelentkezők. Tavalyhoz képest idén csaknem 12 százalékkal több hallgatót vettek fel a Magyar Táncművészeti Egyetemre – közölte az InfoRádióval az intézmény rektora, Bolvári-Takács Gábor.

"Összesen 197 hallgatót vettünk fel a tavalyi 176-hoz képest. Ez a több tízezer fős egyetemekhez képest nem egy nagy létszám, de vegyük figyelembe, hogy ez az egyetlen ilyen intézmény az országban, és ezek a szakok csak itt működnek. Ez egy sikeres felvételi" - tette hozzá a rektor.

Az online felvételiztetés nagy kihívás elé állította a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem felvételi bizottságát – mondta az egyetem rektorhelyettese, Kutnyánszky Csaba. Szavai szerint az idősebb professzoraik is nagy lelkesedéssel fogtak hozzá az eljáráshoz.

"Egészen megható, hogy mennyire helytálltak" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a pandémiás időszakban a hallgatók és az oktatók egyaránt jól teljesítettek. Beszámolt arról is, hogy idén 204 hallgatót vettek fel – 106-ot alapképzésre, 95-öt mesterképzésre –, továbbá 73-at a tanári szakokra. Ezen kívül 21-en jutottak be a doktori képzésre.

"Nálunk átlagban háromszoros túljelentkezés van az egyes szakokra" - tette hozzá Kutnyánszky Csaba.

Lemaradás, bizonytalanság

Novák Eszter szerint ez most idegen terep volt a színművészetire felvételiztetőknek, hiszen hosszadalmas volt, és kevesebb kommunikációs lehetőség adódott.

A táncművészeti képzésben is nehéz lesz behozni a több hónapos lemaradást – vélekedett Bolvári-Takács Gábor. Beszámolt arról, hogy a balettmesterek többsége úgy ítéli meg, hogy fél év biztosan kell arra, hogy azt a szintet elérjék, ahol tartottak a hallgatókkal a járvány előtt.

Az intézményvezetők most attól tartanak, hogy a járvány miatt ősszel is zárva lesznek az egyetemek.

"Mindenki kétségbeesve reménykedik abban, hogy ez nem fog bekövetkezni,

bár most azt mondják, 90 százalék, hogy így lesz" - osztotta meg aggodalmaikat Novák Eszter.

Bolvári-Takács Gábor több szempontból is rémálomszerűnek tartja a mostani bizonytalanságot.

"Hogyan lehet elhitetni pályakezdő növendékekkel, vagy tanulmányaikat kezdő hallgatókkal azt, hogy van értelme ezt a szakmát csinálni, ha egyrészt nem tudnak rendesen tanulni, másrészt ha a színházak sem nyitnak ki, és nem lehet színpadra vinni a produkciót?" - vetette fel táncművészeti rektora.

Kutnyánszky Csaba szerint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem felkészült arra, hogy egy újabb veszélyhelyzet elrendelése esetén távoli oktatásban kelljen elkezdeni a tanévet. "Arra figyelnünk kell, hogy a tantermekben, előadótermekben a távolságtartás biztosítható legyen" - közölte. A felsőfokú zeneművészeti képzésben az őszi órarendeket úgy alakítják ki, hogy az elméleti tárgyak oktatása kizárólag az online térben valósuljon meg.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

Orbán Viktor: eljött az idő, hogy Budapest után Brüsszelben is megmentsük a szabadságot

"Amíg nemzeti kormány lesz, Magyarország nem lép be az ukrajnai háborúba senkinek az oldalán" - jelentette ki a Fidesz EP-kampánynyitó rendezvényén pénteken Orbán Viktor pártelnök. "No migration, no gender, no war" - adta ki a hármas jelszót.

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×