szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy törvénytervezet szerint az SZFE-nek szeptember 1-ig meg kell változtatnia a működési modelljét. Az egyetem szerint a hátralévő idő „ijesztően kevés”.

Semjén Zsolt benyújtotta az Országgyűlésnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltását szabályozó törvénytervezetet, amely az indoklás szerint „a magyar kultúra fejlődését is biztosítja”. Eszerint az intézmény új modellben, alapítványi formában működhet tovább.

Az Egyetem a sajtóból értesült a törvénytervezetről, valamint arról, hogy a modellváltás határideje még a korábban kijelöltnél is közelebbre, 2020. szeptember 1-re került, írta közleményében az SZFE.

Az átállás részleteinek kidolgozásához és gondos lebonyolításához ez az idő ijesztően kevésnek tűnik, a sietség oka nehezen érthető”

– közölték.

Az egyetem emlékeztetett, hogy a Hír Tv-ben Bódis József államtitkár azt mondta, hogy az egyetemnek vannak a „vezetéssel, vezetőváltással kapcsolatos megoldandó feladatai”. A közlemény szerint viszont az SZFE elvégezte a vezetőváltással kapcsolatos feladatát.

A szenátus 2019. november 29-én nyílt pályázat után, jogszerűen rektorjelöltnek állította Upor László egyetemi tanárt, akit a mai napig nem neveztek ki. Ennek ellenére, az egyetemi közösség bizalmát élvező vezetés irányításával, az oktatás, a vizsgáztatás és a felvételik továbbra is zavartalanul folynak”

– írták.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem értelmezésében "a modellváltás után – az Alaptörvény X. cikk (1) bekezdésével összhangban – az egyetem legfőbb döntéshozó szerve továbbra is az egyetem polgárai által megválasztott szenátus lesz, és az egyetem felelős vezetőjét, a rektort, nyílt pályázat útján a szenátus választja ki és terjeszti fel kinevezésre, az oktatókat, az intézetvezetőkkel egyetértésben, az egyetem rektora nevezi ki, a szenátus jóváhagyásával".

Az SZFE közleményében emlékeztetett, hogy a törvényjavaslat benyújtását megelőző tájékoztatásokon Bódis József államtitkár és Horváth Zita helyettes államtitkár biztosította az intézményt, hogy „ez a munka a leendő kuratórium, a jelenlegi fenntartó, az egyetem vezetése és a hallgatók bevonásával” történik majd, illetve felkérték az egyetemet, hogy bővebb listával tegyen ajánlatot az ötfős kuratórium tagjaira, melyből egy lehet az egyetemmel alkalmazotti viszonyban.

A fentiek alapján bízunk abban, hogy az egyetem és a fenntartó érdekei közösek, és a modellváltás nem csak megőrzi a 155 éves múltú intézmény oktatásának nemzetközi hírű színvonalát, de minél több területen újabb lehetőségeket nyit az egyetem előtt. Csak remélni tudjuk, hogy a szűk három hónap elegendő lehet a részletek közös kidolgozására”

– szerepel a közleményben.

hvg.hu Kult

Megszólalt a szakma a Színművészetit ért támadások miatt

Széles összefogással állnak ki a dramaturgok Upor László rektorjelölt mellett. A Színház- és Filmművészeti Egyetem doktori iskolájának a hallgatói is nyilatkozatott tettek közzé, amelyben hangsúlyozzák, hogy a hatalmi visszaélések az elkövetőket minősítik, nem pedig az egyetem egészét.