szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt másfél évben elindult világgazdasági lassulás egyre inkább eléri Kelet-Közép-Európát is.

Magyarország szeretné, ha a Világbank a migrációt kiváltó problémákra koncentrálna - jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter szombaton az MTI-nek Washingtonban, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank közgyűlésén.

Varga elmondta, a tanácskozásokon alapvetően mindenki úgy látta, hogy az elmúlt másfél évben elindult világgazdasági lassulás egyre inkább eléri Kelet-Közép-Európát is, ezért érdemes minden országnak mind a monetáris, mind a fiskális politikában válaszlépéseket előkészítenie. 

Varga elmondása szerint a Nemzetközi Valutaalapnál újra előkerültek régi ötletek, például a PPP-konstrukciók (az állami és a magánszektor együttműködése) alkalmazása, és a különböző állami eszközök értékesítése, tehát privatizálása. "Ezeket Magyarország egyszer már kipróbálta, és az a tapasztalatunk, hogy nem teljes egészében jöttek be, sőt, inkább kárt okoztak a gazdaságnak" - hangoztatta a miniszter.

Szerinte a mostani tapasztalatai megerősítették, hogy senkinek nincs a birtokában olyan kizárólagos megoldás, amelyet minden ország alkalmazhatna, ezért Magyarországnak a saját útját kell járnia. "Egyre stabilabb és egyre több szektort ér el a gazdasági növekedésünk, és reményeink szerint ezt az Európai Unió átlagánál magasabb szinten tudjuk tartani a következő években is" - szögezte le. 

Varga Mihály arról is beszélt, hogy a magyar kormányzat már tett intézkedéseket a lassulás "kivédésére", említette a gazdaságélénkítést segítő adókedvezményeket és a vállalkozások teherviselő képességét javító döntéseket, de azt mondta, további lépésekre lesz szükség, mivel

a lassulás valószínűleg mélyebb lehet annál is, mint amire korábban bárki számított.

Azt mondta, a kormányzat megpróbálja biztosítani a legversenyképesebb, leghatékonyabb ágazatokban a támogatásokat, de segítené a nem hatékony ágazatok átalakulását is. "Kis- és középvállalkozóink is segítségre szorulnak" - tette hozzá, külön megemlítve a szakképzés fontosságát.

A pénzügyminiszter szerint "az egyenreceptek kora lejárt", és ma már az elmúlt években átalakult IMF-nek is az az álláspontja, hogy "minden országnak kicsit személyre szabott megoldásra van szüksége". Arról is beszélt, hogy az IMF új vezetőjét, a bolgár Krisztalina Georgieva személyét kihasználva Magyarország kicsit aktívabb lehet a tanácsadásban.

Konkrét példaként Varga Mihály a közfoglalkoztatás ügyét említette, mert szerinte Magyarországon ez nagyon bevált formája lett a munkanélküliségből a munka világába történő visszatérés segítésének.

Georgievát méltatva azt mondta, jól ismeri és érti a kelet-közép-európai országok helyzetét, problémáit. "Talán tisztábban látja ezeket, mint a nyugati politikusok" - fűzte hozzá.

Varga Mihály a Világbankról azt mondta, meghatározó szerepet vállalhat a migrációban érintett országok fejlesztésében, új vezetője, az amerikai David Malpass pedig új lendületet adhat a működésének.

Varga Mihály kiemelte: Magyarország szeretné, ha a Világbank fokozottabban koncentrálna olyan térségekre, ahonnan a menekültválság elindul. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy az elvándorlás egyik oka a vízbázisok kezelésének gondja, a vízellátás kimerülése, és mindezek megoldására Magyarországnak jó javaslatai, cégei, szakemberei vannak. "Szívesen működnénk együtt, ha még több ilyen jellegű program lenne" - szögezte le.